Pekin 2008: "polska" niedziela

Cztery medale wywalczyli polscy sportowcy ósmego dnia igrzysk olimpijskich w Pekinie. "Złoto" przypadło w udziale naszej wioślarskiej czwórce podwójnej.

Polska osada w składzie: Konrad Wasielewski, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński i Adam Korol już na samym początku uzyskała przewagę i potem tylko ją powiększała. Polacy na mecie wyprzedzili Włochów i Francuzów.

Kilkadziesiąt minut wcześniej "srebro" wywalczyli ich koledzy w czwórce podwójnej wagi lekkiej. Łukasz Pawłowski, Bartłomiej Pawełczak, Miłosz Bernatajtys i Paweł Rańda Dali się wyprzedzić jedynie Duńczykom.

Pierwszy w historii kobiecych zapasów medal olimpijski dla Polski zdobyła Agnieszka Wieszczek. W walce o brąz w kategorii 72 kg Polka pokonała Hiszpankę Maider Undę 2:0.

Zwieńczeniem udanego dnia dla "biało-czerwonych" był srebrny medal Szymona Kołeckiego w podnoszeniu ciężarów. Polak w dwuboju uzyskał 403 kg (179 + 224) i przegrał jedynie z Kazachem Ilją Ilinem. "Brąz" wywalczył Rosjanin Chadżimurat Akkajew. Drugi z naszych reprezentantów, Bartłomiej Bonk nie zaliczył żadnej próby w podrzucie i ostatecznie nie został sklasyfikowany.

Zawód polskim kibicom sprawił Szymon Ziółkowski. Złoty medalista olimpijski z Sydney w dzisiejszym finale rzutu młotem zajął siódme miejsce. Nie zachwyciły też nasze siatkarki. W ostatnim meczu grupowym podopieczne Marco Bonitty przegrały z USA 2:3 i pożegnały się z udziałem w turnieju.

W niedzielę w Pekinie wystąpiła jedna z reprezentantek Lubelszczyzny. Dorota Gruca z Agrosu Zamość zajęła 30 miejsce w biegu maratońskim. Najlepsza z Polek, Monika Drybulska była 24. Złoty medal zdobyła Rumunka Constantina Tomescu.