18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Patroni lubelskich placów: Szewczenko - tak, Seidler - nie

JAXA
Małgorzata Genca
Awanturą zakończyło się głosowanie nad uchwałą w sprawie nadania imienia prof. Grzegorza Leopolda Seidlera, byłego rektora UMCS, placowi przy Chatce Żaka.

Dwóch radnych PO: Leszek Daniewski i Jan Madejek zażądali, aby zostało ono powtórzone. Argumentowali, że system do liczenia nie uwzględnił ich głosów, a byli "za". Wcześniej na tablicy elektronicznej pojawiła się informacja, że uchwałę poparło 12 radnych, tylu samo było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu. To oznaczało, że głosowana uchwała nie została przyjęta, a prof. Seidler nie będzie patronował placowi.

- Mój głos i głos kolegi Janka Madejka nie zostały uwzględnione. Trzeba powtórzyć głosowanie - apelował Daniewski. Zaliczenie ich głosów zmieniłoby wynik. - Zgodnie z przyjętymi przez nas zasadami, nie ma takiej możliwości - argumentował Piotr Kowalczyk, przewodniczący RM Lublin. Mimo to zarządził sprawdzenie systemu do liczenia głosów. Technicy przez godzinę przeglądali urządzenie, ale nie znaleźli żadnego defektu. - Zatem wyniki głosowania pozostają w mocy - ogłosił przewodniczący Kowalczyk.

Wcześniej przez kilkadziesiąt minut radni spierali się, czy rzeczywiście były rektor UMCS powinien być patronem placu. O nadanie jego imienia zabiegali działacze SLD, którzy złożyli w tej sprawie obywatelski projekt uchwały. Inicjatywę poparł też senat UMCS. Seidler był rektorom tej uczelni w latach 1959-69. - Nikt nie neguje zasług dydaktycznych, organizacyjnych prof. Seidlera. Ale nie możemy w wolnej Polsce honorować osoby, która tworzyła i sankcjonowała system komunistyczny - argumentował Piotr Kuty (PiS).

Kuty przypominał, że prof. Seidler był członkiem PZPR w latach 1949-89, popierał wprowadzenie stanu wojennego. - Nadając imię placowi, wskazalibyśmy osobę, która powinna być wzorem do naśladowania - wtórował Kutemu Mieczysław Ryba (PiS).

- Dla mnie to wybitna postać. Zadajmy sobie pytanie, jak wyglądałby dziś UMCS, gdyby nie osoba prof. Seidlera? - podkreślał z kolei Jan Gąbka, radny, który uzyskał mandat z listy SLD. Ostatecznie przeciwko uchwale zagłosowała część radnych PiS (trzech się wstrzymało), radni PO i niezrzeszony J. Gąbka byli "za".

Bez problemu za to radni zgodzili się na nadanie imienia Tarasa Szewczenki skwerowi u zbiegu ulic Podzamcze i Ruskiej. Szewczenko jest uważany za ojca nowożytnej literatury ukraińskiej. Żył w latach 1814 - 1861. Rajcy nadali też nazwę "Cmentarna" uliczce łączącej Drogę Męczenników Majdanka z nekropolią na Majdanku.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto