Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opłaty w systemie viaTOLL: Nowy kłopot dla właścicieli ciężarówek i autobusów

Marek Szymaniak
1 lipca zacznie obowiązywać system elektronicznego poboru opłat drogowych. Każdy użytkownik wybranych odcinków autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad będzie musiał uiszczać opłaty. Dotyczy to pojazdów, których masa całkowita przekracza 3,5 tony, a także wszystkich autobusów. Jednak wcześniej musi zarejestrować swoje auto w specjalnym systemie viaTOLL. Problem w tym, że w woj. lubelskim są tylko dwa punkty, w których można to zrobić. Oba są poza Lublinem.

- To dla nas ogromna uciążliwość. Aby zarejestrować pojazd, muszę osobiście udać się do Białej Podlaskiej. To dla nas strata czasu i pieniędzy - skarży się Zbigniew Złamańczyk, właściciel firmy przewozowej.

W systemie można się zarejestrować odwiedzając Punkt Obsługi Klienta, bądź Punkt Dystrybucji. Dlaczego żaden nie powstał w Lublinie? - Punkt Obsługi Klienta został zlokalizowany przy kluczowej, z punktu widzenia ruchu tranzytowego, drodze krajowej nr 2 - tłumaczy Dorota Prochowicz, rzecznik prasowy projektu viaTOLL.

Gdzie jeszcze w naszym województwie można zarejestrować swoje pojazdy? - Sieć dystrybucji jest rozwijana i właśnie rusza na stacjach benzynowych i stopniowo i będą się pojawiać punkty tam, gdzie będą najbardziej poszukiwane, czyli przy sieci dróg płatnych. Kierowcy w woj. lubelskim mogą dokonać rejestracji w Białej Podlaskiej oraz w Chełmie - wyjaśnia Prochowicz.

Wstępnej rejestracji można dokonać przez internet. Jednak, aby sfinalizować umowę, właściciel pojazdu musi osobiście stawić się w jednym z punktów.

- Ta forma skraca czas rejestracji. Użytkownik musi pojawić się w takim punkcie, aby złożyć podpis, a także, by pokazać wymagane dokumenty - twierdzi Prochowicz.

Gdy właściciel pojazdu podpisze umowę, otrzyma specjalne urządzenie viaBOX, które będzie naliczać opłatę na podstawie liczby przejechanych kilometrów. Ważna jest też masa całkowita pojazdu i klasa emisji spalin. Im mniej auto zanieczyszcza środowisko, tym opłaty będą niższe. - Rejestracja jest bezpłatna, ale pobierana jest kaucja 120 złotych za urządzenie pokładowe viaBOX - dodaje Prochowicz.

Jakie kary grożą użytkownikom dróg, którzy nie zarejestrują swojego pojazdu? - Będzie to mandat od 1,5 do 3 tys. złotych - mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy GDDKiA w Lublinie.

Czytaj także

Mieszkańcy Szerokiego: Czekamy na porządne drogi
od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto