Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Okazja czyni złodzieja. Nie dajmy się okraść (materiał Dziennikarza Obywatelskiego)

lublin112.pl
lublin112.pl
Szybkimi krokami zbliża się okres urlopowy. Wakacje są dobrym momentem dla złodziei okradających, pod naszą nieobecność, mieszkania.

Pozostawione na kilka czy kilkanaście dni bez opieki nasze domostwa są łakomym kąskiem. Nic nie zastąpi czujnego sąsiada w pilnowaniu naszego dobytku. Warto więc przed urlopem uśmiechnąć się do współmieszkańców i poprosić o przypilnowanie. Jak wrócimy z odpoczynku sami odpłacimy się sąsiadowi za okazaną pomoc.

Jednak oprócz urlopowego okresu codziennie jesteśmy narażeni na utratę mienia, głównie przez swoją nierozwagę i sprawianie okazji kieszonkowcom. Zaaferowani produktem w sklepie czy promocją zapominamy o swoich siatkach z zakupami i podręcznych torebkach. Tam zazwyczaj są nasze karty do bankomatu, dokumenty, klucze do mieszkania a także gotówka.

Niedomknięte plecaki, portfele w tylnych kieszeniach, pozostawione siatki z zakupami, ubrania i torebki w hipermarketowych koszykach sprawiają, że kieszonkowcy korzystają z okazji. Wystarczy chwila a ciężko zarobione pieniądze znikają.

Co robić aby ustrzec się od utraty pieniędzy czy dokumentów?
Na niemal każdej stronie internetowej policji, czy tez na specjalnych plakatach w autobusach komunikacji miejskiej widnieją informacje na temat zachowań kieszonkowców, technik ich działania i wskazania jak bronić się przed kradzieżą.

Kilka dobrych rad ze strony internetowej KWP w Rzeszowie:

Stosując poniższe zasady możesz w znaczący sposób ograniczyć skutki działań, jakie mogą podjąć wobec Ciebie kieszonkowcy.

* w miejscach niebezpiecznych trzymaj swoją torebkę, saszetkę z przodu, zamknięciem do siebie,
* nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu, rozdziel je i umieść w różnych miejscach,
* klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem – jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować,
* jeśli masz przy sobie większą ilość pieniędzy- unikaj zatłoczonych autobusów. Lepiej poczekać kilka minut na następny autobus, niż zostać okradzionym,
* nie trzymaj portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb,
* płacąc za zakupiony towar nie pokazuj całej zawartości portfela, najlepiej mieś wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy,
* podczas mierzenia garderoby, pakowania sprawunków, płacenia w sklepie, nie odstawiaj torebki na podłogę lub ladę – złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment,
* zwracaj uwagę na „sztuczny tłok” i zamieszanie wokół Ciebie w sklepie, autobusie czy w innym miejscu,
* zwiększ czujność, jeśli na przystanku autobusowym zauważysz grupę młodych ludzi z reklamówkami lub odzieżą przewieszoną przez rękę. Służy to do zamaskowania momentu penetracji, być może właśnie Twoich kieszeni,
* na ulicy unikaj korzystania z wszelkich podejrzanych usług jak np. wróżenie, gry hazardowe, okazyjne możliwości zakupu itp.

Na koniec przykład zarejestrowany na targu Globus przy ul. Filaretów.
Starsza pani zostawia swoje siatki przed jedną z targowych budek. Wchodzi do środka, a zakupy z portfelem pozostawia na kilkadziesiąt sekund na zewnątrz. Wystarczyłaby chwila a portfel i siatki zniknęłyby bez śladu. Dzięki mojemu zainteresowaniu pozostawionymi rzeczami pani pośpiesznie wychodzi z budki i zabiera swoje zakupy.

Uczulmy, zwłaszcza starsze osoby, na odpowiednie zabezpieczenie mienia tak ruchomego jak i mieszkań. Nie dajmy się okraść.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto