Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy uniwersytet i elektrownia w Lublinie?

Redakcja
Uniwersytet Wschodni, Centrum Ratownictwa Medycznego i elektrownia geotermalna – to inwestycje, w zrealizowaniu których Ratusz chce wesprzeć lubelskie uczelnie w najbliższych latach.

- Lublin i jego uczelnie to jedność – mówi prezydent Adam Wasilewski, który spotkał się dziś z rektorami lubelskich szkół wyższych, by omówić współpracę miasta z uczelniami.

Chcą nowego uniwersytetu

Prezydent stracił cierpliwość i nie chce już więcej czekać na utworzenie Uniwersytetu Polsko-Ukraińskiego. – Proponuję, by w zamian utworzyć w Lublinie Uniwersytet Wschodni – mówi Wasilewski. – Byłaby to pełnoprawna uczelnia, na której mogliby uczyć się studenci z Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, a nawet Białorusi.

Wasilewski liczy na przychylność ministra Radosława Sikorskiego, który kibicuje idei Partnerstwa Wschodniego, czyli współpracy z krajami Europy Środkowo-Wschodniej.

- Ze strony rektorów, prezydent może liczyć na wstępną aprobatę – wyjaśnia prof. Andrzej Książek, rektor Uniwersytetu Medycznego.

Jeśli po przemyśleniu sprawy uczelnie wesprą pomysł prezydenta, wówczas wspólny list intencyjny trafi do Sikorskiego. – Postaram się przekonać do pomysłu także premiera Tuska – zapewnia Wasilewski.

Uniwersytet powstałby na bazie Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów, które od dawna boryka się z problemami finansowymi. Utworzyłyby go lubelskie uczelnie, przede wszystkim UMCS i KUL. Prezydent proponuje, by zrezygnować z tworzenia uczelni we współpracy ze stroną ukraińską, a w zamian sięgnąć po fundusze unijne. Uczelnia miałaby profil humanistyczno-socjologiczny. W przyszłych latach na UW mogłyby powstać także wydziały techniczne lub medyczne.

- Podobnie za fundusze europejskie utworzony został Uniwersytet Śródziemnomorski w Lublanie w Słowenii – wyjaśnia Wasilewski. – To uczelnia, na której kształcą się studenci z krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

Stawiają na odnawialne źródła energii

- Miasto jest zainteresowane rozwojem nowoczesnych technologii, zwłaszcza w zakresie odnawialnych źródeł energii – wyjaśnia Wasilewski. – Chcemy uczestniczyć w budowie elektrowni geotermalnej. Będziemy rozmawiać o tym z udziałowcami Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego, w tym z lubelskimi uczelniami.

Pomogą przy Centrum Ratownictwa Medycznego

- W ciągu najbliższych trzech lat chcemy wybudować w Lublinie Centrum Ratownictwa Medycznego i prezydent zapewnił, że wesprze uniwersytet m.in. w budowie drogi dojazdowej – wyjaśnia prof. Książek. – Dzięki pomocy miasta będzie nam łatwiej ubiegać się o dodatkowe pieniądze na inwestycję .

Centrum ma powstać w pobliżu szpitala PSK1 przy ulicy Staszica. Ma kosztować ponad 150 mln złotych i w jego ramach wyrośnie m.in. nowoczesne lądowisko dla helikopterów medycznych. Będzie to jedno z pięciu takich miejsc w Polsce.

To nie jedyne propozycje współpracy Ratusza z uczelniami.

Z myślą o problemach miasta studenci mają przygotowywać prace magisterskie i doktorskie, a ich badania pomogą w rozwoju Lublina. Prezydent obiecał też uczelniom, że w przyszłym roku zaproponuje radnym, by ci przekazali szkołom wyższym budynki, dotychczas dzierżawione od miasta. – Lubelskie uczelnie borykają się z wieloma problemami lokalowymi – wyjaśnia prof. Książek. – Pomoc miasta bardzo by się nam przydała.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto