Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe stanowisko dowodzenia dla lubelskiej policji

Łukasz MM-kowicz
Łukasz MM-kowicz
W lubelskiej komendzie miejskiej powstaje nowoczesne stanowisko dowodzenia policji. Koszt? 6 mln zł.

Teraz, gdy dyżurny dostaje sygnał o włamaniu do samochodu czy wandalach demolujących przystanek, musi się zorientować, który z patroli jest najbliżej. Robi to drogą radiową. Potem upewnia się, czy policjanci skończyli już poprzednie zadanie i dopiero wysyła ich w nowe miejsce.

Uruchomienie stanowiska wspomagania dowodzenia w Komendzie Miejskiej Policji w Lublinie przeniesie pracę policji w inną epokę. Policjanci będą na ekranach widzieć, gdzie i ile patroli znajduje się w terenie i skąd pochodzi zgłoszenie o przestępstwie. Od razu też dowiedzą się, czy ich koledzy skończyli już poprzednią interwencję.

– To skróci czas podjęcia decyzji o interwencji – mówi podinspektor Jarosław Kostek, naczelnik wydziału łączności i informatyki Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Lokalizatory będą mieć nie tylko radiowozy, ale też piesze patrole. Taką rolę będą pełniły terminale, przez które policjanci łączą się z bazami danych. Nowy system ma działać znacznie sprawniej niż obecny. Jak zapewnia policja, nie będzie już problemów z szybkim połączeniem się z numerem alarmowym 997 oraz 112. Urządzenia pozwolą też na sprawniejszą wymianę informacji ze strażą pożarną, służbami odpowiedzialnymi za ratownictwo i bezpieczeństwo a także milicją ukraińską.

Policja ogłosiła właśnie przetarg na prace budowlane dostosowujące pomieszczenia w KMP w Lublinie do nowych zadań. Potem zostanie zainstalowany sprzęt. Nowe centrum dowodzenia powinno ruszyć w połowie roku. W przyszłości podobne centra powstaną w każdej komendzie powiatowej.

Pieniądze na tegoroczne inwestycje będą pochodziły ze źródeł unijnych. Powstanie stanowiska w komendzie miejskiej to tylko część większego projektu "Lubelskie Bezpieczne”. Dzięki niemu lubelski garnizon na modernizację pozyskał prawie 17 mln zł.

– Obejmuje on również uruchomienie 24 publicznych punktów dostępu do sieci w obiektach policji – dodaje Janusz Wójtowicz, rzecznik KWP w Lublinie. – Takie terminale zostaną założone w komendzie wojewódzkiej, wszystkich komendach miejskich i powiatowych województwa lubelskiego oraz w komisariatach w Niemcach, Bełżycach i Bychawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto