Nowe obiekty w Kampusie Zachodnim UMCS wkrótce zostaną otwarte

Leszek Mikrut
W ostatnich dniach 2018 roku Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej rozpoczął budowę nowoczesnych siedzib Wydziału Politologii i Dziennikarstwa oraz Instytutu Psychologii.

Dotychczas zarówno Wydział Politologii i Dziennikarstwa, jak i Instytut Psychologii UMCS, zlokalizowane były w zabytkowych starych siedzibach przy placu Litewskim - odpowiednio w pałacu Poradziwiłłowskim (pałac Lubomirskich) oraz w budynku Rządu Gubernialnego. Już za kilka tygodni będą one usytuowane w Kampusie Zachodnim im. Unii Lubelskiej przy zbiegu ulic Głębokiej i Lesława Pagi.

Decyzja o budowie nowych budynków warunkowana była przede wszystkim funkcjonalnością dydaktyczną, która w przypadku dotychczasowych obiektów była niska i ograniczona. Wpływały na to choćby trudne warunki organizacji zajęć, przejawiające się, przykładowo, w braku odpowiedniej liczby i wielkości sal wykładowych, w problemie z sygnałem internetowym, w ograniczonym dojeździe do budynków, w braku miejsc parkingowych w ich pobliżu, w niedostosowaniu do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych, w panującym chłodzie, wilgoci itp. Tego rodzaju warunki uniemożliwiały zachowanie odpowiednich standardów kształcenia i m.in. w tym kontekście wymagały to ze strony uniwersytetu szybkich działań.

Kompleks nowych budynków składa się z trzech funkcjonalnie połączonych obiektów o łącznej powierzchni ponad 11 tysięcy metrów kwadratowych. W budynku od strony zachodniej mieści się Wydział Politologii i Dziennikarstwa zajmujący 4500 m. kw. powierzchni użytkowej, zaś Instytut Psychologii zajmuje 2800 m. kw. Pozostała powierzchnia 3700 m. kw. przeznaczona jest na części wspólne, takie jak biblioteka, szatnia, barek oraz pomieszczenia techniczne. W ramach przestrzeni komunikacyjnej wydzielone będą miejsca umożliwiające studentom spotkania i dyskusje między zajęciami.

Oprócz sal wykładowych, ćwiczeniowych i komputerowych w nowym gmachu Wydziału Politologii i Dziennikarstwa znajdą się także m.in. pomieszczenia dla kół naukowych i innych organizacji akademickich. Będą tam również sale pracy własnej studentów, pracownie telewizyjne, a nawet strzelnica elektroniczna. Nowa zaś siedziba Instytutu Psychologii, niezależnie od znajdujących się w niej sal przeznaczonych do prowadzenia dydaktyki, pomieści m.in. pracownię testów psychologicznych oraz pomieszczenie Akademickiego Centrum Wsparcia, które propaguje higienę psychiczną wśród studentów i zajmuje się ich edukacją w tym zakresie, udziela wsparcia psychicznego.

- Większość obiektów UMCS-u pochodzi z lat 50. i 60. ubiegłego wieku – zauważa rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski. - Do niedawna byliśmy także właścicielem trzech zabytkowych budynków dydaktycznych, ze wszystkimi tego konsekwencjami, czyli np. objęciem wpisem do ewidencji zabytków, z których dwa (Pałac Poradziwiłłowski i Gubernialny przy Placu Litewskim) mają już w obecnej chwili nowych właścicieli.

Przez szereg ostatnich lat czyniliśmy liczne próby pozyskania środków ze wszelkich dostępnych źródeł, zwłaszcza na ww. obiekty zabytkowe, które wymagały nie tylko działań zabezpieczających przed ich materialną destrukcją, ale również dostosowujących do obowiązujących przepisów sanitarnych oraz przeciwpożarowych. Żadne środki na remont i modernizację obiektów zabytkowych niepełniących funkcji kulturalnej nie były dla nas dostępne. Dla zapewnienia bezpieczeństwa procesu dydaktycznego oraz możliwości pracy i rozwoju kadry naukowo-badawczej zostały podjęte trudne, ale konieczne decyzje sprzedaży ww. nieruchomości zabytkowych i budowy nowych obiektów na Kampusie Zachodnim - tłumaczy Michałowski.

- Sprzedaż obiektów przy placu Litewskim stała się faktem, a środki ze sprzedaży przeznaczono na budowę nowych budynków. Realizacja tego przedsięwzięcia stała się możliwa głównie dzięki pozyskaniu przez władze rektorskie środków z budżetu państwa w wysokości 73 mln zł – dodaje profesor.

Ale obok powstałych już obiektów jest jeszcze przewidziane miejsce na trzeci – budynek Instytutu Pedagogiki UMCS, który nadal rezyduje jeszcze w starych pomieszczeniach przy ul. Narutowicza.

- Obecnie oczekujemy jeszcze na zgodę Prokuratorii Generalnej RP dotyczącą akceptacji transakcji sprzedaży obiektu Instytutu Pedagogiki – informuje rektor prof. S. Michałowski. - Nowe obiekty Wydziału Politologii i Dziennikarstwa oraz Instytutu Psychologii rosną dynamicznie na naszych oczach. Ich realizacja zamknie się w niezwykle krótkim 18 miesięcznym cyklu, a rozpoczęta właśnie budowa Instytutu Pedagogiki powinna zostać ukończona równie szybko, bo w ciągu 14 miesięcy. W ten sposób portfel naszych zadań inwestycyjnych znacząco się powiększył. Łączna kwota wykorzystana na inwestycje i remonty w latach 2013–2020 to ponad 509 mln zł, w tym ze środków własnych wydatkowano kwotę ponad 157 mln zł, a ze źródeł zewnętrznych ponad 352 mln zł. W ciągu 8 lat prowadzono 837 mniejszych lub większych zadań inwestycyjno-remontowych – uzupełnia.

12 grudnia 2018 r. UMCS podpisał umowę z wykonawcą. W ciągu 18 miesięcy od tej daty firma miała zrealizować zamówienie. Jeżeli wszystko miało odbyć się zgodnie z planem, to budowa nowych siedzib obydwu uniwersyteckich jednostek powinna była zakończyć się w połowie 2020 roku. Firma WARBUD S.A. z Warszawy wywiązała się z umowy i wkrótce nastąpi przekazanie gmachów.

Natomiast na przełomie maja i czerwca br. rozpoczęły się prace przy budowie budynku Instytutu Pedagogiki, który powinien zostać ukończony w lipcu przyszłego 2021 roku. Wydziały oprócz nowoczesnych, przestronnych auli, sal dydaktycznych i seminaryjnych otrzymają także specjalistyczne pomieszczenia, które pozwolą rozwijać praktyczne aspekty procesu kształcenia.

500+. Będzie zmiana okresu rozliczeniowego

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie