Nowe kierunki na UMCS-ie od nowego roku akademickiego. Studenci mogą wybierać spośród czterech nowych specjalizacji

Gracja Grzegorczyk Leszek Mikrut
Leszek Mikrut
W nowym roku akademickim 2020/2021 oferta kształcenia UMCS wzbogaci się o kilka nowych kierunków. To Business Analytics, public relations i zarządzanie informacją, kryminologia, prawo międzynarodowe i prawo Unii Europejskiej.

Kierunek Business Analytics to studia stacjonarne I stopnia o profilu praktycznym, które będą prowadzone w języku angielskim na Wydziale Ekonomicznym UMCS.

- Studia z zakresu Business Analytics mają charakter interdyscyplinarny, łączący dorobek różnych dziedzin nauki. W ramach studiów realizowane będą zagadnienia ekonomiczne, matematyczne, informatyczne, prawne, odwołujące się do bieżącej analizy otoczenia gospodarczego, gromadzenia dużych zbiorów danych i wyciągania rekomendacji biznesowych – mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.

Absolwent tego kierunku dysponował będzie kompetencjami w zakresie sprawnej i efektywnej analizy zjawisk gospodarczych w dynamicznie zmieniających się warunkach rynkowych i ekonomicznych. Zdobędzie on podstawową wiedzę z zakresu ekonomii, finansów i zarządzania, zaś uzyskane wykształcenie wpisze się doskonale w rosnące zapotrzebowanie rynku na tego typu pracowników.

Rzecznik prasowa wskazuje, że absolwenci będą mogli znaleźć zatrudnienie na stanowiskach analityków odpowiedzialnych za różne obszary biznesowe w przedsiębiorstwach niefinansowych, jako specjaliści ds. planowania, analitycy rynku, decyzji biznesowych, ryzyka w bankach i innych instytucjach finansowych, ale także samodzielni analitycy lub członkowie zespołów analitycznych instytucji konsultingowych, jednostek samorządu terytorialnego.

Kierunek Public Relations i zarządzanie informacją to studia stacjonarne I stopnia które prowadzone będą na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS.

- Jest to kierunek stworzony jest dla pasjonatów mediów i marketingu, którzy swoją przyszłość wiążą z pracą w szeroko pojętej branży komunikacji społecznej - tłumaczy rzecznik prasowy UMCS. - W ramach programu kształcenia przewidziane są zajęcia o charakterze praktycznym, ukierunkowane na rozpoznanie specyfiki branży public relations i nabycie niezbędnych na rynku pracy kompetencji związanych z projektowaniem i realizacją kampanii public relations (komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej), budowania i podtrzymywania relacji z mediami, tworzenia różnorodnych tekstów medialnych, informacyjnych i wizerunkowych – dodaje.

Studenci poznają także mechanizmy funkcjonowania środowiska informacyjnego człowieka, profesjonalne źródła informacji oraz zasady i sposoby skutecznego poszukiwania i organizowania zasobów informacji. Będą mieli do wyboru dwie specjalności: zarządzanie wizerunkiem oraz zarządzanie mediami społecznościowymi.

Kierunek kryminologia - to studia stacjonarne oraz niestacjonarne I i II stopnia, które od będą prowadzone na Wydziale Prawa i Administracji UMCS.

- Kryminologia jest nauką interdyscyplinarną łączącą zagadnienia nie tylko z zakresu prawa, ale również psychologii i socjologii. Kierunek ten pozwoli zdobyć wiedzę na temat zjawisk społecznych, które wpływają na przestępczość. Studenci dowiedzą się, jaka jest geneza zachowań przestępczych i dewiacyjnych, jakie są rodzaje i rozmiary przestępczości, profile sprawców i ofiar, a także jak wyglądają reakcje społeczne i prawne wobec zjawiska przestępczości. Zdobywana wiedza umożliwi studentom badanie motywacji przestępców, zrozumienie, jakie czynniki społeczne oraz indywidualne doprowadziły ich do dokonania zbrodni oraz jakie są jej skutki – tłumaczy Aneta Adamska.

Absolwenci będą mogli opracowywać skuteczne sposoby pozwalające na wykrywanie, zwalczanie i zapobieganie przestępczości, a także pomagać osobom pokrzywdzonym, prowadzić działania profilaktyczne i resocjalizacyjne. Będą mieli zatem realny wpływ na poprawę społecznego bezpieczeństwa.

Na studiach II stopnia studenci będą mogli wybrać następujące specjalności:
• kurator,
• kadra kierownicza organów ochrony prawa,
• pracownik socjalny przygotowany do zapewnienia pomocy ofierze przestępstwa.

Po ukończeniu studiów absolwenci będą mogli znaleźć pracę w organach wymiaru sprawiedliwości (sądy, prokuratury), w służbach mundurowych (głównie w Policji i Służbie Więziennej), w organizacjach pozarządowych, które zajmują się działalnością resocjalizacyjną i wychowawczą, w laboratoriach kryminalnych oraz organach administracji publicznej.

Pozyskana wiedza umożliwi im również prowadzenie działalności wychowawczej i resocjalizacyjnej (kurator sądowy), sporządzanie analiz i ekspertyz kryminologicznych na potrzeby różnych instytucji (sądów, policji, zakładów karnych i resocjalizacyjnych) oraz organizacji społeczno-wychowawczych, a także ułatwi prowadzenie działalności mediacyjnej i negocjacyjnej.

Kierunek prawo międzynarodowe i prawo Unii Europejskiej - to studia II stopnia także prowadzone na Wydziale Prawa i Administracji UMCS.

- Kierunek ten stworzony został z myślą o absolwentach studiów związanych z naukami społecznymi, a w szczególności z zakresu nauk prawnych, nauk o polityce, z zakresu administracji czy bezpieczeństwa – wskazuje rzecznik prasowa UMCS. - Dedykowany jest on także tym, którzy ukończyli kierunki humanistyczne, a dokładniej: neofilologiczne bądź lingwistyczne. Nowe studia umożliwią zdobycie wiedzy w zakresie prawa międzynarodowego i prawa UE, a także nabycie umiejętności posługiwania się terminologią specjalistyczną, co ułatwi absolwentowi pracę w zespołach międzynarodowych – dodaje.

Program kształcenia oparty został na standardach francuskich i nawiązuje do programu prowadzonego przez Uniwersytet Lotaryński w Nancy.

Po ukończeniu I semestru studenci otrzymają do wyboru dwie specjalności: prawo międzynarodowe lub prawo Unii Europejskiej. Po studiach absolwenci będą mogli podjąć pracę w instytucjach i organach UE, w organizacjach międzynarodowych, w organach samorządu terytorialnego mających w zakresie swoich zadań współpracę międzynarodową.

- W ramach specjalności prawo Unii Europejskiej będzie istniała możliwość uzyskania również dyplomu Uniwersytetu Lotaryńskiego w Nancy - zapewnia Aneta Adamska. - Część zajęć odbywała będzie się w języku francuskim z udziałem kadry z Uniwersytetu Lotaryńskiego. Dlatego też od studentów wymagana będzie znajomość języka francuskiego na poziomie B2. Jednakże jeśli nie będą oni posiadali właściwego certyfikatu językowego, to uczelnia sprawdzi ich kompetencje językowe – dodaje.

Studia w systemie podwójnego dyplomowania pozwalają na poszerzenie wiedzy, na zdobycie dodatkowych umiejętności i stwarzają nowe perspektywy zawodowe.

Po studiach w systemie podwójnego dyplomowania absolwenci będą mogli podjąć pracę we Francusko-Polskiej Izbie Gospodarczej w Warszawie, w instytucjach i organach UE, w organizacjach międzynarodowych, organach samorządu terytorialnego mających w swoich zadaniach współpracę międzynarodową, w kancelariach międzynarodowych (w tym w kancelariach prawniczych), w biurach poselskich czy w korporacjach międzynarodowych.

Już od 1 kwietnia kandydaci mogą rejestrować się na stronie intenretowej: www.irk.umcs.pl.

Czy bycie kujonem to problem?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie