MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Świętojańska w Muzeum Wsi Lubelskiej! Świętujemy początek lata

OPRAC.:
Marcin Jaszak
Marcin Jaszak
Małgorzata Genca
Sobota w Muzeum Wsi Lubelskiej zapowiada się wyjątkowo. Lubelski skansen zaprasza do wspólnego spędzenia Nocy św. Jana i obcowania tradycjami związanymi z tą magiczną nocą. Podczas wydarzenia poznamy dawne ludowe zwyczaje i wierzenia świętojańskie. Będzie także okazja do samodzielnego zrobienia wianka oraz do poznania i nauki sobótkowych pieśni z naszego regionu.

Atrakcje Nocy Świętojańskiej

Podczas wydarzenia będą czekały na zwiedzających stanowiska dedykowane dawnym ludowym zwyczajom i wierzeniom świętojańskim. Będzie także okazja do samodzielnego zrobienia wianka oraz do poznania i nauki sobótkowych pieśni z naszego regionu.

- Z myślą o najmłodszych uczestnikach Nocy św. Jana lubelski skansen przygotował miejsce gdzie poznają baśń o cudownym kwiecie paproci i będą mogli zaprezentować swoje talenty plastyczne. Popołudnie umili nam widowisko obrzędowe „Wilia św. Jana” w wykonaniu Zespołu Obrzędowego z Hańska przy Zagrodzie z Janiszowa. Wydarzenie zakończy wspólne śpiewanie z Zespołem Śpiewaczy „Rola” z Motycza - przy Zagrodzie z Janiszowa – pisze organizator.

Skąd wzięła się Noc Świętojańska?

Geneza Nocy Świętojańskiej sięga czasów słowiańskich. W czasach słowiańskich w noc z 23 na 24 czerwca odbywała się Noc Kupały, święto płodności i witalności. Chrześcijanie, którzy pojawili się na ziemiach polskich próbowali walczyć z pogańskimi obrzędami. Noc Kupały zbiegała się z chrześcijańskim świętem - świętego Jana. Chrześcijanie przejęli część zwyczajów od pogańskich Słowian i zaczęli świętować w wigilię świętego Jana nadejście lata i przesilenie letnie. Pomimo, że współcześnie nazwy Noc Świętojańska I Noc Kupały używane są zamiennie, nie do końca symbolizują to samo.
Noc Kupały
Podczas nocy kupały, lub tak zwanej Sobótki, panny plotły wianki i wrzucały je do wody - jeśli wianek utonął, dziewczyna miała wkrótce umrzeć. Jeśli popłynął w dal, ślub się odwlekał. A ten, kto wianek wyłowi, miał się stać jej mężem. Oprócz tego rozpalano ogniska przy których snuto plany na przyszłość, tańczono, a nawet je przeskakiwano.

Poszukiwanie kwiatu paproci

Główną atrakcją nocy świętojańskiej było poszukiwanie legendarnego kwiatu paproci - według legend kwiat zakwitał tylko w tę jedną wyjątkową noc, a znaleźć go mógł człowiek sprawiedliwy, bez żadnej skazy na sumieniu, który nigdy nikomu nie wyrządził krzywdy. Znaleziony kwiat miał tej osobie przynieść szczęście i bogactwo.

Noc Świętojańska w Muzeum Wsi Lubelskiej
Gdzie: Muzeum Wsi Lubelskiej
Kiedy: 22 czerwca, godz. 18

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto