Niemcy pierwszymi półfinalistami Euro 2008

Tomasz Maciuszczak
W pierwszym meczu ćwierćfinałowym piłkarskich Mistrzostw Europy Niemcy pokonali Portugalię 3:2.

Pierwsza bramka padła w 22 minucie. Po znakomitym podaniu Michaela Balalcka lewą stroną popędził Lukasz Podolski. Urodzony w Gliwicach napastnik zagrał w pole karne, tam do piłki dopadł Bastian Schweinsteinger, który posłał ją obok bezradnego Ricardo. Cztery minuty później było 2:0. Z rzutu wolnego dośrodkowywał Schweinsteinger, a bramkę strzałem głową zdobył Miroslav Klose. Pięć minut przed końcem pierwszej połowy nadzieję w serca portugalskich kibiców wlał Nuno Gomes, który dobił strzał Cristiano Ronaldo. Na przerwę nasi zachodni sąsiedzi schodzili prowadząc 2:1.

Początek drugiej połowy należał do Portugalczyków. Podopieczni Luiza Felipe Scolariego nie potrafili jednak wykorzystać stwarzanych okazji, co zemściło się na nich w 62 minucie. Ponownie z rzutu wolnego podawał Schweinsteinger, tym razem piłkę do siatki wpakował Michael Ballack. Trzy minuty przed końcem regulaminowego czasu gry Portugalczycy zniwelowali straty dzięki bramce rezerwowego Heldera Postigi, ale na wyrównanie nie starczyło im czasu. W półfinale Niemcy zmierzą się ze zwycięzcą meczu Chorwacja - Turcja. Tym meczem swoją trenerska przygodę z reprezentacją Portugalii zakończył Luiz Felipe Scolari. Od 1 lipca Brazylijczyk rozpocznie pracę w Chelsea Londyn. "Felipao" trenował portugalskich piłkarzy od 2003 roku.