Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauka nie musi być nudna

Karolina Szubiela
Karolina Szubiela
Stypendia językowe, międzynarodowe spotkania i nowoczesne lekcje j. niemieckiego - to „owoce” współpracy polsko-niemieckiej, z których korzystają uczniowie i kadra „Jedynki”.

Gimnazjum nr 1 z siedzibą przy ul. Kunickiego jest jedyną na Lubelszczyźnie szkołą, która wspólnie z Goethe Instytut realizuje projekt partnerski. Zaczęło się od konkursu, w którym szkoły starały się o status placówki partnerskiej w projekcie „Szkoły – partnerzy przyszłości”. „Jedynka”, jako jedna z ośmiu polskich szkół, zakwalifikowała się do projektu.  - Chodzi o to, by zbudować globalną sieć ponad tysiąca szkół partnerskich na całym świecie, wzbudzić wśród młodych ludzi zainteresowanie językiem niemieckim – tłumaczy Bogumiła Ginalska, nauczycielka niemieckiego.

Efekty współpracy już widać.
Pracownia do niemieckiego została wyposażona w nowoczesną tablicę interaktywną, komputery, kino domowe i najnowsze książki do nauki języka. To cieszy zarówno uczniów, jak i nauczycieli.  – Gimnazjaliści chętniej przychodzą na lekcje, zajęcia są ciekawsze i pozwalają młodym ludziom nie tylko więcej się nauczyć, ale także rozwijać swoje umiejętności m.in. multimedialne – mówi Renata Parol – Paszko, nauczycielka niemieckiego w Gimnazjum nr 1.

W ramach współpracy młodzież co roku w wakacje wyjeżdża na stypendia językowe. – Nauka w praktyce daje znakomite efekty – mówi Kamila Adamiec, która wyjechała na trzytygodniowe stypendium w Alpy, podczas którego zdobyła certyfikat językowy z niemieckiego.

Agnieszka Zielińska z III c, która także skorzystała ze stypendium tłumaczy: - Dużo się nauczyłam, nie tylko języka, ale także tego, jak wyglądają tradycje w innych kulturach. To wyjątkowe doświadczenie. Nauka w praktyce jest bardzo skuteczna, przebywając wśród Niemców musimy mówić ich językiem. Warto się uczyć, aby wyjechać na takie stypendium - dodaje.

Każdy wybrany uczeń na stypendium jedzie tylko raz, tak, aby dać szanse innym. **W tym roku uczniowie pojechali do Heidelbergu.
**– Mieli okazję doskonalić swoje umiejętności w towarzystwie rówieśników z 15 krajów świata – Algierii, Beninu, USA czy Chile – mówi germanistka. – Przebywanie w społeczności mającej różny kolor skóry i mówiącej innymi językami, było doskonałym sprawdzianem tolerancji wobec innych narodowości. Poza nauką języka, młodzi ludzie zwiedzali miasto, brali udział w warsztatach rękodzielniczych, grillowali i chodzili do kina.

Nie tylko gimnazjaliści, ale także nauczyciele wyjeżdżają na szkolenia do Niemiec.

Korzystają m.in. z seminariów dydaktycznych. Jak zapewniają, to świetna okazja do nawiązania kontaktów, a także podpatrzenia, jak funkcjonują szkoły za granicą. Oprócz wakacyjnych stypendiów, gimnazjaliści biorą udział w spotkaniach międzynarodowych, ostatnie miało miejsce w Białymstoku. – Podczas warsztatów powstała także międzynarodowa książka kucharska – mówi Renata Parol – Paszko.

W ciągu najbliższych trzech lat „Jedynka” ma się stać modelową placówką, która pokaże, jakie korzyści płyną ze stałej współpracy między szkołami w zakresie nauki języka niemieckiego.

Czy umowa ze szkoła zostanie przedłużona? Tego nie wiadomo. – Podpisaliśmy umowę na trzy lata – mówi nauczycielka. – Chcielibyśmy, aby współpraca była kontynuowana także później.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto