Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na miejscu słynnej "Kambodży" UMCS otworzył nowoczesny kampus zachodni. To nowa siedziba m.in. Wydziału Politologii i Dziennikarstwa

Leszek Mikrut
Jeszcze dwa lata temu miejsce to, położone pomiędzy akademikami UMCS a Wydziałem Artystycznym oraz Wydziałem Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej tejże uczelni - zaśmiecone i pełne chaszczy - studenci nazywali "Kambodżą". 23 września br. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej uroczyście otworzył tam nowoczesne obiekty dydaktyczne Wydziału Politologii i Dziennikarstwa oraz Instytutu Psychologii.

Długo i starannie przygotowywana oraz złożona pod względem organizacyjnym i technicznym inwestycja na Kampusie Zachodnim UMCS im. Unii Lubelskiej rozpoczęła się w 2018 roku. W połowie grudnia ekipa wykonawcy wkroczyła na teren przyszłej budowy przy ul. Głębokiej 44. Inwestycja obejmowała realizację trzech funkcjonalnie połączonych obiektów: sześciokondygnacyjnego budynku Wydziału Politologii i Dziennikarstwa, pięciopiętrowego Instytutu Psychologii, jak również trzypoziomowego łącznika pomiędzy nimi, przeznaczonego na części wspólne: bibliotekę, szatnię, barek oraz pomieszczenia techniczne.

Nowoczesny kompleks dydaktyczny o łącznej powierzchni ponad 11 tys. m² powstał w ciągu 18 miesięcy. Generalnym wykonawcą była firma Warbud SA.

- Od października tego roku studenci zyskają możliwość korzystania z komfortowych warunków kształcenia - zauważa Aneta Adamska, rzecznik prasowy uczelni. - Oba obiekty, oprócz nowoczesnych auli, sal wykładowych i seminaryjnych, posiadają również pomieszczenia specjalistyczne, dzięki którym położony zostanie jeszcze silniejszy nacisk na praktyczny aspekt zajęć dydaktycznych. Pomieszczenia kół naukowych, siedziba Legii Akademickiej, sale pracy własnej studentów i pracownie telewizyjne będą dla nich dostępne w nowej siedzibie Wydziału Politologii i Dziennikarstwa, zaś w obiekcie Instytutu Psychologii ulokowane zostały m.in.: pracownia testów psychologicznych czy pomieszczenie akademickiego centrum wsparcia.

- Inwestycja w Kampusie Zachodnim UMCS jest niezwykle istotna zarówno z punktu widzenia studentów, którzy otrzymają nowoczesne przestrzenie do nauki, pogłębiania wiedzy, pielęgnowania pasji, odkrywania własnych możliwości i nowych ścieżek, jak i pracowników, którym zapewniamy odpowiednie warunki do prowadzenia badań naukowych na wysokim poziomie. Są to bowiem budynki o nowoczesnej architekturze i wyposażeniu, odpowiadające standardom XXI wieku - mówi rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski. - Skorzysta również sama uczelnia, która zlokalizuje swoje jednostki w pobliżu miasteczka akademickiego. Uniwersytecki kampus staje się w tym momencie przestrzenią jeszcze bardziej unikatową, a do tego nowoczesną i funkcjonalną, ze względu na zgrupowanie obiektów uniwersyteckich na jednym obszarze. Przez tę inwestycję dopełnia się więc pewien pakiet warunków niezbędnych do tego, by UMCS stał się jedną z wiodących uczelni w Polsce, konkurujących ze sobą pod względem poziomu, jakości i komfortu studiów. Jestem przekonany, że efekt końcowy w postaci tej konkretnej infrastruktury będzie stanowił o sile UMCS-u w kolejnych latach - dodaje.

W starych obiektach dydaktycznych na pl. Litewskim, pamiętających początki XIX w., nie można było uprawiać nowoczesnej dydaktyki, były nawet problemy z internetem. A nowe gmachy o ciekawej, nowoczesnej architekturze oraz wystroju wnętrz, nowocześnie wyposażone, są przeskokiem od razu w wiek XXI. Poza tym są to budynki dostępne dla osób niepełnosprawnych w sposób zapewniający im komfort pracy i studiowania.

- U podstaw realizacji tej inwestycji leżało kilka przesłanek - wspomina prof. Stanisław Michałowski, rektor UMCS w latach 2012–2020. - Główna to przekonanie, że o pozycji współczesnych uniwersytetów decyduje nie tylko poziom naukowy, ale istotne są także warunki, w jakich pracują nauczyciele akademiccy i studiuje młodzież. Druga przesłanka to brak możliwości pozyskania dużych środków finansowych z MNiSW na niezbędną modernizację Wydziałów Politologii i Dziennikarstwa oraz Pedagogiki i Psychologii. Natomiast trzecia przesłanka to pojawienie się szansy na pozyskanie środków rządowych na nową inwestycję na posiadanych przez uczelnię terenach.

Kanclerz UMCS Grażyna Elżbieta Fiok zauważyła, że działania inwestycyjne UMCS-u w postaci nowoczesnych obiektów na Kampusie Zachodnim są dowodem na to, że możliwe jest kompleksowe podejście do rozwoju potencjału infrastrukturalnego uczelni. Budowa tych wspaniałych gmachów stanowiła ogromne wyzwanie inwestycyjne, a ich powstanie jest wielkim sukcesem i owocem wielu starań ze strony Uczelni.

- Realizacja prac w Kampusie Zachodnim UMCS im. Unii Lubelskiej od pierwszych dni musiała odbywać się pod nadzorem saperskim - informuje Aneta Adamska. I dodaje: - Z uwagi na znalezione miny przeciwpancerne pochodzące z czasów II wojny światowej. Pomimo początkowych przeszkód stan surowy budynku zakończony został już po ośmiu miesiącach od momentu wejścia na plac budowy. Jednym z bardziej wymagających i czasochłonnych etapów prac było wykonanie skomplikowanej elewacji budynków, z innowacyjnymi oprawami oświetleniowymi.

Od października br. pracownicy i studenci Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie rozpoczną pracę i naukę w nowych siedzibach Wydziału Politologii i Dziennikarstwa oraz Instytutu Psychologii. Dla dydaktyków i studentów będzie to wprawdzie nauczanie zdalne, ale po jego zakończeniu, wszyscy powrócą już nie na plac Litewski, ale do nowych budynków przy ul. Głębokiej 44.

Łączny koszt realizacji inwestycji to 83 958 186,36 zł brutto.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto