Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Felinie zbudują nową fabrykę

Łukasz Minkiewicz
Łukasz Minkiewicz
W podstrefie ekonomicznej na Felinie pojawi się nowa firma. Będzie też praca.

Hektarową działkę przy ul. Banacha przejmie spółka z branży budowlanej. Jedna z trzech, które w najbliższych miesiącach zainwestują w Lublinie.

Do przetargu na parcelę przy ul. Banacha zgłosiła się jedna firma. Z nieoficjalnych informacji wynika, że jest to zagraniczny inwestor, działający w budownictwie i sektorze metalowym.

– Z ujawnieniem nazwy i szczegółowych planów spółki musimy poczekać, do czasu zakończenia procedur przetargowych – mówi Bartosz Sobotka, szef miejskiego biura obsługi inwestorów. – Na razie komisja zapoznała się z ofertą. W najbliższych tygodniach podejmie oficjalną decyzję. Wówczas poinformujemy, jaka jest wartość inwestycji i ile w związku z tym powstanie nowych miejsc pracy.

Przedstawiciele magistratu zapowiadają, że to nie koniec nowych inwestycji na Felinie.

– W ciągu miesiąca ogłoszony zostanie przetarg na kolejne 2,8 ha – dodaje Sobotka. – To dwie parcele, które trafią w ręce dwóch inwestorów. Jeden z nich to firma z kapitałem zagranicznym, działająca w branży kosmetycznej.

W tej chwili pozwolenie na działalność w lubelskiej podstrefie ma 13 firm. Z ich deklaracji wynika, że wartość wszystkich inwestycji sięgnie 550 mln zł. Powstanie też ponad 850 nowych miejsc pracy.

Na razie produkcję rozpoczęły tylko dwie spółki. Firma Verano, produkująca grzejniki oraz Aliplast, producent profili aluminiowych. W firmach tych pracuje ok. 200 osób.

– Deklarowany poziom zatrudnienia i wartości inwestycji powinniśmy osiągnąć w ciągu dwóch lat – mówi Sobotka. – Na razie nie ma powodów do obaw, bo strefa jest atrakcyjna dla przedsiębiorców. Przykładem może być Aliplast, który realizuje drugi etap swojej inwestycji. Dzięki temu zwiększy zatrudnienie ze 100 do 300 osób.

Największą przeszkodą w rozwoju lubelskiej strefy jest brak dużych zagranicznych inwestorów. Koncern Ball Packaging zainwestował u nas w nową fabrykę, ale nigdy nie rozpoczął produkcji. Na przeszkodzie stanął kryzys. Dziś hale wytwórni puszek czekają na nowego właściciela.

Inwestorze na pomoc

Największe międzynarodowe projekty inwestycyjne pilotuje Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Z najnowszego raportu agencji wynika, że w ubiegłym roku zrealizowano 50 takich projektów. Lublin nie skusił żadnego inwestora. Tylko Świdnikowi udało się przyciągnąć szwajcarską firmę z branży lotniczej. W tym samym czasie na Podkarpaciu sfinalizowano cztery międzynarodowe inwestycje wartości 73 mln euro. Dzięki temu w regionie powstanie ponad 500 nowych miejsc pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto