Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mąż Agaty Mróz: możemy pomóc chorym na białaczkę

Redakcja
- Uczucie, że dzięki oddaniu cząsteczki siebie można uratować komuś życie, jest niesamowite – o przeszczepach szpiku i rejestrowaniu dawców opowiadał w środę w Lublinie Jacek Olszewski, mąż niedawno zmarłej na białaczkę siatkarki Agaty Mróz.

Wystarczy zarejestrować się jak dawca szpiku kostnego i w odpowiednim momencie podzielić się tym cennym darem z ciężko chorymi ludźmi.

- To ważne, by uświadomić ludziom, czym jest białaczka i jakie są możliwości pomocy chorym – mówił Jacek Olszewski, który po śmierci swojej żony Agaty działa w Fundacji Przeciwko Leukemii. – Warto zostać dawcą szpiku, bo to bardzo ważne by pomagać potrzebującym, jeśli mamy taką możliwość.

W Polsce funkcjonuje pięć rejestrów dawców, wszystkie należą do światowego banku szpiku, który skupia kilkadziesiąt rejestrów z 43 krajów świata. To daje około 10 mln dawców na świecie.

- Decyzja o zostaniu dawcą to poważna sprawa – wyjaśnia Olszewski. – Nie można jej podjąć pochopnie i rozmyślić się, gdy znajdzie się biorca potrzebujący przeszczepu. Gdy rejestrujmy się jako dawca, podpisujemy zobowiązanie, że będziemy gotowi oddać szpik w razie potrzeby.

Co zrobić, by zarejestrować się jako dawca? Można to zrobić codziennie w Lublinie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy I Armii Wojska Polskiego. – Żeby zostać dawcą trzeba mieć od 18 do 50 lat – wyjaśnia Ewa Szafranek z RCKiK. – Dawcami nie mogą być zakażeni wirusem HIV, chorzy na żółtaczkę, astmę, epilepsję, gruźlicę etc. Chętni powinni przyjść do naszej placówki i wypełnić oświadczenie woli, czyli zgodę do wpisania do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej.

Następnie chętny wypełnia ankietę o stanie zdrowia i spotyka się z lekarzem. Potem oddaje krew do badań. Na tej odstawie określa się antygeny zgodności tkankowej. To zadecyduje, komu dana osoba będzie mogła podarować szpik. Chory i dawca muszą mieć takie same antygeny.

Chętni mogą się też zarejestrować np. w rejestrze ALF PL3 Fundacji Przeciwko Leukemii. – Rejestracji można dokonać codziennie w Warszawie przy ulicy Morcinka – wyjaśnia Monika Sankowska z Fundacji Przeciwko Leukemii. – Zarejestrować się można także w czasie akcji objazdowych, które prowadzimy cyklicznie w różnych miastach Polski. Wtedy też można wypełnić formularz i oddać próbkę krwi.

Dane dotyczące dawców trafiają do światowego rejestru. Zanim ktoś rzeczywiście odda szpik, może minąć nawet kilka lat. Przeszczepów dokonuje się w wyspecjalizowanych klinikach. W Polsce przeprowadzanych jest kilkaset zabiegów rocznie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto