Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2010: Interaktywne korki kuszą maturzystów

Redakcja
Wirtualne lekcje, filmy edukacyjne w sieci, kursy on-line i fora internetowe, na których można wspólnie rozwiązywać zadania. Maturzyści korzystają z nich coraz chętniej.

Specjaliści podkreślają jednak, że nic nie zastąpi pracy i rzetelnej nauki.

- Wirtualne lekcje są przydatne dla uczniów, bo w szczegółowy sposób omawiają maturalne zagadnienia – tłumaczy Renata Tor, którą można spotkać na korytarzach Zespołu Szkół Nr 4 w Tomaszowie Lubelskim, a także w serwisie videonauka.pl, gdzie na krótkich filmach wyjaśnia uczniom tajniki matematyki. – To cenna pomoc dydaktyczna dla uczniów.

Matematyczka dodaje, że szkoda jej tylko, że serwis jest płatny, co może zniechęcać młodzież.

Co prawda, za oglądanie jednego filmu zapłacimy tylko kilka złotych, ale pakiet „Maturzysta” zapewniający dostęp do wszystkich filmów na kilka miesięcy to już wydatek rzędu 150 zł.

- Sprzedaż wirtualnych lekcji przekroczyła nasze oczekiwania – wyjaśnia Jakub Kucharski, współtwórca serwisu videonauka.pl. – Serwis działa od miesiąca. Uczniowie mogą korzystać już z przeszło 700 filmów. Docelowo ma być w nim po 500 filmów z matematyki i języka polskiego. Do współpracy zaprosiliśmy 20 doświadczonych nauczycieli. Filmy stworzone są w profesjonalnym studiu i odpowiadają programowi nauczania. Możliwe, że w przyszłości na stronie pojawią się też filmiki z innych przedmiotów.

Uczniowie mogą także korzystać z darmowego portalu nakrecenieksperci.pl, gdzie do obejrzenia jest przeszło 600 filmów. Do serwisu zajrzało w październiku 80 tysięcy uczniów.

Pomocną dłoń wysuwają do maturzystów również organizatorzy kursów on-line. – Uruchamiamy portal edukacyjny, na którym uczniowie będą mogli brać udział w audio-wizualnych wykładach z matematyki toczących się na żywo w internecie – opowiada Paweł Augustyniak z portalu matoora.pl. – Uczniowie będą siedzieć przed swoimi komputerami w domu, a na ekranie będą wiedzieli wykładowcę i treść wykładu. Będą też mogli zadawać pytania np. na czacie czy przez Skype’a, a także pobierać potrzebne materiały.

Już teraz młodzież może wysłać twórcom portalu zadania do rozwiązania, czy korzystać z „Domowego korepetytora”, czyli lekcji z testami.

- E-learning to przyszłościowe rozwiązanie – podkreśla Paweł Pawlak z firmy Erim, która tworzy portal zdamy.pl. – Nie wystarczy tylko stworzyć stronę internetową i zamieścić na niej materiały, my chcemy iść o krok dalej i zaoferować kursy maturalne na żywo w internecie. Przygotowujemy właśnie projekt platformy e-learningowej, na której będziemy oferować interaktywne wykłady m.in. dla maturzystów.

Co o takich pomysłach myślą uczniowie?

- Przyznam, że nie wiedziałam o takiej opcji – uważa trzecioklasistka Agata. – Spędzam dużo czasu przy komputerze, więc kursy on-line mogłyby być dla mnie dobrym rozwiązaniem. Zapisałam się już jednak na zwykłe kursy w „realu”, więc raczej z tych w sieci nie skorzystam. 

– E-korepetycje i filmiki z wykładami mogą być dobre, ale trzeba uważać. Wysyłasz SMS-y, dostajesz dostęp do filmików, tworzy się złudzenie, że oglądając je przygotujesz się do matury – dodaje Adrian Pawłowski, tegoroczny maturzysta. – Najważniejsza jest nasza praca. Trzeba przysiąść do nauki, powtarzać, rozwiązywać teksty i arkusze. Radziłbym odciąć się od nowatorskich metod, a zamiast tego zasiąść nad książką i po prostu się uczyć.

Podobnie o nowościach wypowiadają się pedagodzy.

– Jeśli ktoś nie ma ochoty na naukę, a weźmie udział w kursie tylko dlatego, że np. wysłali go tam rodzice, to nawet najbardziej atrakcyjne zajęcia nie sprawią, że kursant skorzysta z nich skutecznie – uważa Anna Suszyna, dyrektorka III LO. – Jestem przeciwniczką kursów i korepetycji, bo wiem, że podstawą dobrego przygotowania jest samodzielna praca i systematyczne powtarzanie wiedzy uzyskanej w szkole.

- Internet jest po to, by z niego korzystać, ale z umiarem – mówi z kolei Bogdan Wagner, wicekurator oświaty. – Bardzo ważna jest praca w zespole i systematyczna nauka tradycyjnymi metodami, dlatego nie należy chodzić na skróty.


Zobacz także:

Serwis Matura 2009 i 2010: Porady, informacje, odpowiedzi
29.10.2009 |Wiadomości
Matura 2009 i 2010: Porady, informacje, odpowiedzi
Przygotowujesz się do matury 2010? A może swoją maturę pisałeś w 2009 roku? W naszym serwisie znajdziesz arkusze maturalne, informacje, odpowiedzi, artykuły dotyczące matury i wszystko co jest niezbędne żeby dobrze przygotować się do egzaminu.
od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto