Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin: Zmiany w łączeniu szkół na mniejszą skalę

Maria Krzos
Uczniowie z IV LO zaangażowali się w obronę szkoły. Cieszą się, że prezydent zmienił zdanie
Uczniowie z IV LO zaangażowali się w obronę szkoły. Cieszą się, że prezydent zmienił zdanie Małgorzata Genca
Dyskusje i spotkania przyniosły efekt. Władze Lublina wprowadziły zmiany w programie reorganizacji sieci lubelskich szkół. Z ulgą odetchnęło IV LO, Zespół Szkół Energetycznych oraz Zespół Szkół nr 6.

To właśnie te trzy szkoły najgłośniej protestowały przeciwko zmianom, o których głośno zrobiło się na początku lutego. IV LO nie chciało połączenia z Gimnazjum nr 19. "Energetyk" protestował przeciwko likwidacji i przeniesieniu na ul. Magnoliową, do Lubelskiego Centrum Edukacji Zawodowej. ZS nr 6 przy ul. Diamentowej walczył z planem przeprowadzki na Zemborzycką, do Zespołu Szkół Transportowo--Komunikacyjnych.

Pierwsze protesty szkół się nie powiodły. Pod koniec lutego radni przegłosowali projekt zmian w wersji zaproponowanej przez władze miasta. Jednak tuż po głosowaniu placówki postanowiły walczyć dalej. Najgłośniej protestowało IV LO. W przypadku tej szkoły prezydent Krzysztof Żuk już na początku marca zadeklarował, że połączenia z gimnazjum nie będzie. Żuk spotykał się również z nauczycielami z Zespołu Szkół Energetycznych. Szkoła ta miała poparcie Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Medycznego oraz PGE. Prezydent deklarował wtedy, że przychyla się do ich argumentów, ale ostateczną decyzję podejmie po konsultacjach z radnymi.

Czytaj także: Prezydent Lublina wycofuje się z łączenia szkół

A dlaczego władze zmieniły zdanie w sprawie zespołu przy ul. Diamentowej? - Ta szkoła również walczyła o swoje, tylko ciszej - informuje Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prasowy prezydenta. -Prezydent spotkał się z jej przedstawicielami. Przekonało go to, co usłyszał.

- Mieliśmy jeden podstawowy argument - mówi Marta Piekarczyk, dyrektor ZS nr 6. - Jest nim specyfika naszej szkoły, jedynej takiej w Lublinie. Kształci się u nas młodzież, która z różnych powodów nie może uczyć się w zwykłych szkołach. To nastolatki "po przejściach", mający poważne problemy. Nasza szkoła jest dla nich szansą na ukończenie edukacji.

W najbliższy czwartek, na sesji Rady Miasta odbędzie się głosowanie w sprawie uchwały zmieniającej wcześniej przyjęty program.

Będą połączone

Szkoły, które zostały w programie: Gimnazjum nr 12 przy ul. Podwale przeniesie się na ul. Farbiarską do VII LO. CKU nr 1, które dzieli siedzibę z Gimnazjum nr 12 przeniesie się na ul. Krochmalną, do SP nr 17. W obiekcie tym funkcjonuje liceum, ale nie ma naboru. W efekcie zwolni się budynek przy ul. Podwale. Prawdopodobnie przeniesie się tam jakiś urząd. Zmiany mają wejść w życie od września.

Czytaj także:
Lublin: uczniowie nie chcą łączenia szkół
Łączenie szkół i przeprowadzki w lubelskiej oświacie
Lublin: debatowali w ratuszu o reorganizacji szkół
Lubelscy radni poparli pomysł likwidacji i łączenia szkół
Łączenie szkół: Krzysztof Żuk wycofuje się z decyzji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto