Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin w 2016

Anna Jasińska
Anna Jasińska
- Nie dopuszczam nawet możliwości, że Lublin nie dostanie nominacji w projekcie Lublin Europejską Stolicą Kultury – powiedział prezydent Adam Wasilewski na spotkaniu poświęconym zmianom w zakresie artystycznych programów na rok 2016.

Do 30 października ruszy strona internetowa z wyszukiwarką poświęconą projektowi Lublin Europejską Stolicą Kultury. – Oprócz opisu projektu będzie tam można znaleźć informacje o największych cyklicznych imprezach kulturalnych - mówi zastępca pezydenta Elżbieta Kołodziej – Wnuk.

Od 15 listopada przeczytamy ją w kilku językach, w tym angielskim i hiszpańskim. W ramach projektu Lublin współpracuje z Cordobą i Sant Sebastian, miastami hiszpańskimi. Cordoba podobnie jak nasze miasto, bazuje na programie historycznym i architektonicznym. Tak Lublin jak i Cordoba są miastami różnych kultur. Sant Sebastian zwróciło się do nas w ramach współpracy przy projektach artystyczno – młodzieżowych.

Dzięki uczestnictwie w projekcie wiele zabytków lubelskich ma szansę trafić na listę zabytków UNESCO. Dbałość o estetykę przestrzeni, zwrócenie uwagi na architektoniczne i historyczne dziedzictwo miasta, a także rozbudowa strony internetowej, poświęconej programowi Lublin Europejską Stolica Kultury to najbliższe cele realizowane w ramach projektu. - Ważne jest, żeby zorganizować tę przestrzeń w Centrum Kultury i Teatrze Starym – zaznacza Ewa Kipta, koordyjąca sprawami kultury i przestrzeni w Lublinie.

Zaangażowanie miasta w program 2016 służy korzyściom promocyjnym Lublina. - Zależy nam na tym, żeby mieszkańcy zrozumieli jak ważny jest to projekt – oznajmia Włodzimierz Wysoki, zastępca prezydenta.

W związku ze zbliżającą się konkretyzacją projektu zmieniły się struktury urzędu. Na nowo zorganizowano referat do spraw rozwoju kultury w Lublinie. Do współpracy zaproszono Karolinę Rozwód, udzielającą się już wcześniej w wydarzenia Roku Gombrowiczowskiego. To młoda osoba, która ma już na swoim koncie duże osiągnięcia w dziedzinie kultury.

– Planujemy między innymi wygenerować dwa wydarzenia, będące magnesem na skalę krajową i europejską. Jedno z nich skierowane do szerszej publiczności, drugie zaś z punktu widzenia intelektualnego – wydarzenie, które „pójdzie dalej w świat” i zwróci uwagę na Lublin. Już Rok Gombrowiczowski przyciągnął zainteresowanie tym miastem – kończy Karolina Rozwód.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto