Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin: Ostatni dzwonek na rozliczenie PIT-a (zdjęcia)

Dorota Krupińska
Dorota Krupińska
W lubelskich urzędach skarbowych kolejki. W urzędzie przy ul. Sądowej tłum stoi na dworze. Każdy czeka przynajmniej kilkanaście minut.

Urzędnicy nie są tym zdziwieni. – Wiele osób odkłada rozliczenie z fiskusem na ostatnią chwilę. Tłumy zwykle pojawiają się pod koniec kwietnia, w ostatnim tygodniu – mówi Marta Szpakowska, rzeczniczka lubelskiej Izby Skarbowej.

Lublinianie nie stoją jednak długo w kolejkach.

– Są szybko rozładowywane, pomagają w tym dodatkowi pracownicy – mówi Marzena Koprowska-Gorzym, zastępca naczelnika I Urzędu Skarbowego w Lublinie.

Ale swoje jednak trzeba odstać.**– Średnio kilkanaście minut – mówi Szpakowska. - W naszej placówce, która obsługuje najwięcej lublinian rozliczyło się ponad ponad 100 tysięcy mieszkańców – dodaje.
Nadal wolimy przynieść zeznanie podatkowe osobiście, niż wysłać je do skarbówki drogą elektroniczną. **

- Zajmujemy dziewiąte miejsce w kraju pod względem liczby osób rozliczających się z fiskusem przez internet – informuje Szpakowska. - Do tej pory w województwie lubelskim w ten sposób rozliczyło się osiem tysięcy osób. W samym Lublinie ponad trzy tysiące.

Lublinianie chętnie dzielą się za to swoim jednym procentem. Organizację pożytku publicznego w tym roku do tej pory wskazało 49 procent podatników.

- W ubiegłym prawie zrobiła to prawie połowa podatników z Lubelszczyzny. Na konta przeróżnych organizacji i stowarzyszeń trafiło ponad 13 mln złotych – wyjaśnia Marta Szpakowska. - Jeden procent mogą przekazać nawet te osoby, które już złożyły zeznanie, ale zapomniały wpisać numeru KRS danej organizacji. Mają na to czas do końca czerwca - dodaje.

Przed rokiem najwięcej przekazaliśmy Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

- Od podatników dostaliśmy 4 mln 170 tysięcy złotych – mówi ojciec Filip Buczyński, szef hospicjum. - Dzięki tym pieniądzom spłaciliśmy kredyt i wyposażyliśmy naszą placówkę w specjalistyczny sprzęt - dodaje.

- W ostatnim dniu kwietnia urzędy będą czynne dłużej, niektóre nawet do godziny 21 – wyjaśnia Szpakowska. I zapewnia, że żaden spóźnialski nie zostanie wyproszony.

W urzędach będą stały specjalne skrzynki, do których można wrzucić swoje zeznanie, ale w takiej sytuacji nie dostaniemy potwierdzenia.

Za niezłożenie PIT-a w terminie grozi mandat od 132 zł do 2634 złotych, w zależności od tego, jak długo spóźniamy się z rozliczeniem oraz np. czy przydarza nam się to po raz pierwszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto