Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin: Budowa Alchemii ruszy w listopadzie

Aleksandra Antonowicz
Aleksandra Antonowicz
Lubelska Alchemia ruszy, gdy spółka Arkady dopełni wszystkich formalności. Budowa rozpocznie się w listopadzie, a wraz z nią w mieście pojawią się korki.

Budowa podziemnego parkingu, centrum handlowego i restauracji miała ruszyć pod koniec października. – Aktualnie prowadzone są rozmowy z przedstawicielami miasta dotyczące zakresu i harmonogramu prac związanych z terenem, na którym powstanie nowe skrzydło ratusza - mówi Marek Woliński, PR Manager spółki Arkady. - Wkrótce je zakończymy – dodaje.

Jeżeli miasto podpisze umowę, to prace ruszą w listopadzie.

- Zaczynamy od ulicy Świętoduskiej, na której prace związane z przekładkami sieci będą przebiegać w trzech etapach. W związku z tym pojawią się utrudnienia w ruchu. Potem prace przeniosą się na ulicę Lubartowską: od ulicy Przystankowej do Olejnej, a następnie od ulicy Olejnej do Kowalskiej. W trakcie prac budowlanych kierowcy będą mogli zjechać w dół do alei Solidarności prawym pasem ul. Wodopojnej. Z kolei ze Staszica będzie można dodatkowo skręcić w lewo w ul. Wodopojną. Zmotoryzowanych będzie również obowiązywało ograniczenie prędkości do 30 km/h - zapowiada Marek Woliński.

Spółka szuka teraz firmy, która zajmie się wykonaniem robót
.

- Zgłaszają się do nas firmy z całej Polski, wykonawca prac związanych z przekładkami nie został jeszcze jednak wyłoniony – mówi marek Woliński. Pomimo tego, że spółka nie może jeszcze ruszyć z budową, to już przedstawiła koncepcję na kolejny etap budowy. - Część Alchemii będzie znajdowała się na Starym Mieście w kwartale ulic Bramowa-Olejna-Szambelańska - wyjaśnia Marek Woliński. - W obiekcie powstaną kawiarnie, restauracja i powierzchnie handlowo-usługowe - zapowiada.

Zalecenie konserwatorskie zakłada, że w budynku powinna być zachowana powściągliwość w stosowaniu nowoczesnych elementów.

- Członkowie Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków podkreślili wysoki poziom koncepcji projektowej przygotowanej przez inwestora, która uwzględniła ukształtowanie brył i elewacji budynków, w sposób odpowiadający historycznej parcelacji. Opierając się na opinii ekspertów służby konserwatorskie nie przyjęły jednak propozycji zmiany formy istniejących budynków od strony ul. Bramowej, wskazując na konieczność zachowania ich wyglądu z lat 50 XX wieku w wytycznych - mówi Dariusz Kopciowski, konserwator zabytków. - Podkreślono, również, że w ciągu głównego traktu komunikacyjnego Starego Miasta niedopuszczalne jest stosowanie przeszkleń, szklanych dachów i eksponowanie konstrukcji wind – wyjaśnia.

Konserwator wskazał również, ze projektowanie zabudowy na pustych parcelach pomiędzy ul. Szambelańską i Olejną, winno odbywać się w sposób powściągliwy, uwzględniający klimat i stylistykę obszaru staromiejskiego.Urząd ochrony zabytków odniósł się również do wstępnych propozycji kształtowania zabudowy przy Lubartowskiej 13. - Jej forma może być kształtowana w formach współczesnych, ale musi przy tym uwzględnić tradycyjną rytmikę kompozycji elewacji i harmonijnie wpisać się w istniejący kontekst zabudowy ulicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto