Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Los Teatru Starego w naszych rękach [MoDO]

Karolina Szubiela
Karolina Szubiela
Kurtyna ponownie może pójść w górę, światła wokół sceny mogą rozbłysnąć, aktorzy mogą znów grac swoje role na deskach Teatru Starego. Lublin ma szansę na 20 mln zł na jego renowację.

Renowacja Teatru Starego znalazła się na nowej wersji listy projektów kluczowych rekomendowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Lista projektów została opublikowana 21 maja na stronie Ministerstwa i jest poddana konsultacjom społecznym.

W ramach tych konsultacji wszyscy zainteresowani mogą zgłosić swoje opinie na temat nowych projektów. Gorąco namawiali do tego podczas spotkania w Teatrze Starym m.in. zastępcy prezydenta Elżbieta Kołodziej-Wnuk i Stanisław Fic. – To od nich będzie zależało, czy faktycznie otrzymamy te pieniądze – mówiła Kołodziej-Wnuk.- Prosimy o przesyłanie poparcia. Wystarczy wejść na stronę urzędu miasta, gdzie jest link do ministerstwa. Konsultacje zaczną się w Noc Kultury, w różnych obiektach staną komputery oraz będą dostępne informacje na temat składania wniosków.

31 lipca, po rozpatrzeniu wszystkich opinii Minister Rozwoju rRgionalnego ogłosi ostateczną listę projektów. Jeżeli procedura zakończy się pozytywnie Lublin otrzyma 20 mln zł ze środków europejskiej.

Prace zabezpieczające obiekt trwają od jesieni 2005 roku, czyli od momentu, w którym miasto przejęło odpowiedzialność za budynek teatru. Stan budynku był katastrofalny. – Jeszcze miesiąc i budynek by się zawalił – mówi Andrzej Kasprzak jeden z pięciu architektów biorących udział w przedsięwzięciu. – Odsłanialiśmy tu kolejne warstwy kulturowe, które były w takim stanie, że się rozsypywały. To właśnie tutaj odkryto ślady XII wiecznego Lublina. Prace ratownicze mamy już za sobą. Pod spodem mamy 7,5 metra konstrukcji żelbetowej z betonu wodoodpornego, coś, czego nikt nie zauważa.

Pierwsze prace dotyczyły zabezpieczenia konstrukcji dachu. W styczniu 2007 roku teatr stał się formalnie własnością miasta. Wykonano stosowne ekspertyzy i przystąpiono do zabezpieczenia fundamentów, ruszyły badania archeologiczne. W tym samym czasie trwały prace projektowe. Pod koniec 2008 roku obiekt posiadał kompletną dokumentację projektową uzgodnioną ze służbami konserwatorskimi i wymagane pozwolenie na budowę. - Według wstępnych wyliczeń całość pochłonie około 22 mln złotych – dodaje Andrzej Kasprzak. – Wszystko będzie wyglądało tak, jak było dawniej, ale z pewnymi modyfikacjami. Nie chcemy robić z obiektu muzeum, teatr musi pozostać teatrem. Tak, aby współcześni reżyserzy i scenografowie mogli tutaj działać. Teatr będzie także spełniał funkcje multimedialne.

Teraz wszystko zależy od tego, czy Lublin otrzyma upragnione 20 mln. Konsultacje społeczne potrwają do 22 czerwca. Jeśli wniosek o dofinansowanie zostanie zaakceptowany, roboty ruszą ponownie w tym roku. Ich koniec planowany jest na 2011 rok. Czy uda się dokończyć remont w dwa lata?- Wszystko da się zrobić – mówi Kasprzak. – W 1822 roku teatr zbudowano w cztery miesiące. Fakt, że budował go oficer wojsk napoleońskich, który wrócił z wojny.

KSz

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto