Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto zdobędzie Kryształową Cegłę?

Aleksandra Antonowicz
Aleksandra Antonowicz
Rozpoczęła się dziewiąta edycja konkursu o Kryształową Cegłę. W grudniu zostanie wybrana najlepsza inwestycja budowlana po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej. Jednak w tym roku o nagrodę walczą również stadiony sportowe.

– To już dziewiąty raz będziemy wybierać najciekawsze budynki, ale oprócz tego zastanowimy się nad najlepszym stadionem. W przyszłym roku planuje wydać album dziesięciolecia. Zbiorę tam wszystkie projekty, jakie wygrały przez lata – mówi Kazimierz Widysiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Mieszkaniowego Lublin.

Konkurs obejmuje rejony Szlaku Słońca i Śniegu.

– Czyli od Skandynawii po Bałkany. Określenie Szlaku Słońca i Śniegu wymyślił historyk sztuki, Władysław Serwatowski z Rzeszowa. Idealnie pokazuje mapę naszych kandydatów – mówi Kazimierz Widysiewicz. – Lublin jest szczególnym miejscem na tej mapie. Po pierwsze to ważny punkt na szlaku z powodów turystycznych i gospodarczych, po drugie mamy przecież historyczną Unię Lubelską. I oczywiście to u nas zrodził się ten konkurs, co jest istotne w skali kraju i UE – tłumaczy Widysiewicz.

Prezes PTM, Kazimierz Widysiewicz prezentuje statutekę Kryształowej Cegły

W tym roku jest również kategoria ,,Orlik”. – Chodzi o popularne stadiony finansowane przy wsparciu rządu i samorządów. Towarzyszmy też przygotowaniom do mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Chcemy nagrodzić najlepsze obiekty sportowe, a także rosnące wokół nich zaplecze. Bierzemy pod uwagę hotele i restauracje wokół stadionów – mówi prezes PTM Lublin.

W wyniku tych działań zostanie stworzona specjalna mapa. – Będzie to serwis internetowy, na którym kibice znajdą noclegi i wyżywienie w miastach goszczących Euro 2012. Pokażemy też trasy łączące Polskę i Ukrainę – mówi Widysiewicz. Stworzenie interaktywnej mapy ma pomóc kibicom. – To ciekawy projekt. Hotele-zajazdy dla fanów piłki nożnej. W konkursie startuje po dwa-trzy hotele, gdzie kibice będą mogli wyjść na boisko i pokopać piłkę. Myślimy nad strategicznymi punktami od Gdańska do Odessy – wyjaśnia prezes.

W konkursie starują również budynki z innych działek.

– Zgłosiły się już przedsiębiorstwo wodociągowe Wod-Kan z Białej Podlaskiej, a także szpital powiatowy w Łęcznej. Budynki należą oczywiście do dwóch oddzielnych kategorii: obiekty zdrowia, także budynek użyteczności publicznej – wyjaśnia Kazimierz Widysiewicz – Staruje także browar z Grodzkiej 15. Generalnie mamy podział na budynki mieszkalne, przestrzenie publiczne, obiekty infrastrukturalne( np. stacje benzynowe), oraz obiekty kultury. Bierzemy Pod uwagę również remonty i modernizacje. Oddzielną kategorią jest odnawianie zabytków. Tu staruje nasz lubelski zamek. – dodaje.

Uroczysta gala konkursu będzie rozstrzygnięta w grudniu. – Przyjęcie planujemy na 10 grudnia. Wszystko zorganizujemy w Lublinie – mówi prezes.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto