Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Królewski most na Bystrzycy odzyskał dawny blask

redakcja
redakcja
– Kilka dni temu jechałam tamtędy do rodziny. I aż na chwilę się ...
– Kilka dni temu jechałam tamtędy do rodziny. I aż na chwilę się ... Maciej Kaczanowski
– Kilka dni temu jechałam tamtędy do rodziny. I aż na chwilę się zatrzymałam – mówi pani Magdalena z Lublina. – Most po remoncie wygląda przepięknie. Nigdy nie zwracałam na niego uwagi. Teraz zrobiłam to z przyjemnością.

Na wyremontowany most na Bystrzycy zwrócił także uwagę Wasabi.

Most na Bystrzycy – mimo, że na początku ub. wieku był cudem inżynierii budowlanej – przez lata popadł w ruinę. Potwierdziły to m.in. badania, przeprowadzone w latach 70. i 80. XX wieku. Po tych ekspertyzach most został zamknięty dla ruchu kołowego.

Potem planowano jego odbudowę, ale ciągle ją przekładano. Prace miały się zacząć już w 2009 roku, jednak brakowało pieniędzy. Dopiero rok temu Ratusz ogłosił przetarg na wykonanie remontu i zarezerwował na to w miejskiej kasie 7,5 mln zł.  Efekty już można zobaczyć – przejeżdżając obok samochodem albo spacerując odnowionym traktem (odbiór techniczny po remoncie zaplanowano na 9 stycznia).

Jak tłumaczy Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków, prace polegały na konserwacji zachowanych części mostu i odtworzeniu jego dawnych elementów. Do narożników wróciły cztery ozdobne obeliski. Pojawiły się też szyszki oddzielające przęsła mostu. Konserwacji poddano 30 tzw. maswerków (ozdobnych, kamiennych elementów), dwa z nich trafiły do Muzeum Lubelskiego. Te kompletnie zniszczone zostały zakopane w pobliżu mostu.

Oprócz odnowienia i wzmocnienia konstrukcji, konieczna była również wymiana nawierzchni traktu. Według pierwszych planów most miał być pokryty dębową kostką (jak w pierwszych latach istnienia). Ostatecznie zapadła decyzja o położeniu kostki klinkierowej.

Pod mostem nie ma już plątaniny kabli i rur – instalacje poprowadzono pod dnem rzeki. Są za to urokliwe lampy – pod powierzchnią mostu, stylowe latarnie przy trakcie i efektowna iluminacja wzdłuż balustrad. Dzięki temu odnowiony most wygląda imponująco zwłaszcza wieczorem i w nocy.

Przed nim (od strony ul. Zamojskiej) powstał parking na 10 aut. Sama przeprawa jest dostępna tylko dla pieszych i rowerzystów.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto