Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kosmiczne wynalazki na sklepowych półkach

Redakcja
Czterdzieści lat temu załoga statku Apollo 11 wylądowała na Księżycu. Z wielu technologii opracowanych na potrzeby lotu korzystamy do dzisiaj, np. z internetu, komórek, zupek i butów.

„To mały krok dla człowieka, ale wielki krok ludzkości” – powiedział wtedy Neil Armstrong. Miał rację.

Program Apollo był programem cywilnym, dlatego kosmiczne wynalazki mogły zostać wykorzystane przez prywatne firmy. Od mleka w proszku po bezprzewodowe narzędzia i aparaturę do dializ – to wszystko powstało na potrzeby NASA.

Astronautów trzeba było nakarmić

Załoga Apollo 11 potrzebowała niepsującej się, łatwej do przygotowania żywności. Amerykańska firma z Oregonu wpadła na pomysł osuszania jedzenia ochłodzonego wcześniej do -50 stopni Celsjusza. Gotowe posiłki były pakowane tak, żeby tlen nie miał kontaktu z żywnością. Do takiej paczuszki wystarczyło dodać ciepłej lub zimnej wody i posiłek był gotowy w ciągu 10 minut. Takie same błyskawiczne dania, jakie jedli astronauci, były potem do kupienia w amerykańskich sklepach. Z tego samego powodu wymyślono też mleko w proszku.

Kosmiczne ubranka

Stroje astronautów musiały zapewniać im bezpieczeństwo. Były nie tylko szczelne, ale i odporne na płomienie. Materiały, z których zostały zrobione wykorzystywane są teraz w strojach strażaków i kierowców Formuły 1. Obuwie sportowe też skorzystało na lotach kosmicznych. Firma AVIA Group International (wspomagająca dobrze znany Reebok) wyprodukowała buty, które były odporne na nacisk i nie traciły sprężystości. Nowe buty były lekkie i wytrzymałe.

Fitness na orbicie
Stan nieważkości osłabia mięśnie. Aby temu zapobiegać, astronauci ćwiczyli na specjalnym sprzęcie sportowym. Shuttle 2000 – tak nazywała się kosmiczna maszyna do treningów. Pozwalała w pozycji leżącej, bez nadmiernego obciążania stawów i kości, pracować wszystkimi mięśniami. Szybko zainteresowali się nią trenerzy futbolistów z New York Giants i Jets. Wkrótce ten sam sprzęt trafił do gabinetów rehabilitacyjnych.

Wyszło nam to na zdrowie

Sztaby lekarzy dbały o stan fizyczny każdego z kosmonautów. Dlatego programy kosmiczne przyczyniły się do rozwoju medycyny. Niemałe sumy pieniędzy poszły na rozwój skanerów medycznych. Rozwinął się także sprzęt do dializ. Nowoczesne maszyny do oczyszczania krwi są oparte na technologii, która w przestrzeni kosmicznej umożliwiała recykling wody.

Małe, codzienne ułatwienia

Elektroniczne termometry, procesory, narzędzia bezprzewodowe – to wszystko rozwijało się na potrzeby NASA. Gdyby nie kosmiczne loty, nie mielibyśmy dzisiaj aparatów cyfrowych, telefonów komórkowych oraz internetu.

Skąd to wszystko?

Wynalazki wymagały pieniędzy i to niemałych. Program Apollo kosztował rząd amerykański ponad dwadzieścia pięć miliardów dolarów. Nikt nie żałował takich sum, bo chodziło tak naprawdę o rywalizację między dwoma supermocarstwami: USA i ZSRR.
Mleko w proszku, dializy i stroje dla strażaków mogły nie być tego warte. Ale wygrana w kosmicznym wyścigu – na pewno.


Źródło: TVN24, NASA

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto