Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komunikacja miejska: Od 1 września przystanki na żądanie (lista)

redakcja
redakcja
W Lublinie będzie 125 przystanków na żądanie. Zobacz ich listę.
W Lublinie będzie 125 przystanków na żądanie. Zobacz ich listę. Archiwum
W Lublinie będzie 125 przystanków na żądanie. Zobacz ich listę.

– Status przystanków na żądanie otrzymały głównie przystanki zlokalizowane poza miastem – informuje Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego. – Tym samym liniami komunikacyjnymi, na których będą obowiązywać będą głównie linie podmiejskie. 2, 3, 4, 8, 22, 73, 75, 85 i 703 – precyzuje Góźdź. Ale także pasażerowie poruszający się po Lublinie muszą liczyć się z tym, że nie wszędzie kierowca sam zatrzyma pojazd. Dotyczy to nawet tak ważnych linii, jak 7, 9, 10, czy 18.

Jak poznać taki przystanek?

– W umieszczonej na słupku naklejce z nazwą przystanku będzie np. napis "Stolarska NŻ 02”. Tam, gdzie mamy standardową wiatę naklejka również będzie zawierała skrót "NŻ”. A w innych przypadkach informacja będzie w gablotce – dodaje Góźdź. Specjalne oznaczenia mają też być w tabelkach z rozkładami oraz w głosowych zapowiedziach, czy też na tablicach i wyświetlaczach w pojeździe.

Jak wsiadać i wysiadać?

Aby wsiąść trzeba będzie na widok pojazdu wyraźnie podnieść rękę, albo stanąć blisko krawędzi przystanku. ZTM zapowiada, że to ma wystarczyć. Urzędnicy dodają też, że kierowca będzie miał obowiązek stanąć na każdym przystanku, na którym będzie widzieć oczekującą osobę, co ma uchronić przed przykrymi niespodziankami osoby niepełnosprawne, niedowidzące i niewidome.

Pasażer zamierzający wysiąść powinien wcześniej wcisnąć przycisk "STOP” znajdujący się obok drzwi, albo pofatygować się do kierowcy.

Gdzie tak będzie?

Wczoraj ZTM ogłosił ostateczną listę przystanków na żądanie. Urzędnicy uwzględnili też część z 40 wniosków od pasażerów. W taki sposób na listę trafił zespół przystanków Stolarska na al. Unii Lubelskiej, przystanki Szwedzka na al. Smorawińskiego oraz trzy zespoły przystankowe znajdujące się na ul. Pliszczyńskiej: Lipeckiego, Łysakowska i Rudnik PKP. Z wykazu wypadły za to przystanki Turystyczna, Pancerniaków, Żeglarska, Motycz-chłodna i Motycz-hotel. ZTM nie przystał na razie na propozycję, by autobusy obsługujące linie nocne stawały tylko na żądanie.

Co ma to dać?

W oficjalnym komunikacie Zarząd Transportu Miejskiego informuje, że autobusy nie będą musiały stawać na darmo, co powinno dać oszczędności na paliwie, którego pojazd zużywa najwięcej właśnie wtedy, gdy rusza z miejsca. ZTM wskazuje też na krótszy czas przejazdu, choć wraz ze wprowadzeniem przystanków na żądanie nie skróci czasu, który kierowca będzie mieć na pokonanie poszczególnych odcinków.

A to nie koniec

ZTM zapowiada, że przystanków na żądanie może być więcej. – Zakładamy, że to pierwszy etap, nie wykluczamy, że lista będzie się z czasem powiększała, będziemy starali się to robić – informuje rzeczniczka Zarządu Transportu Miejskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto