Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kock: Dzierżyński wiecznie żywy?

lokko102
lokko102
Kock – miasteczko położone 20 km od Lubartowa nad malowniczą rzeką Tyśmienicą. Słynne z ostatniej bitwy września 1939 roku. A z czego jeszcze?

Centralny punkt Kocka stanowi rynek. Plac, na którym rozkładają swe stragany okoliczni sprzedawcy, nosi nazwę Księżnej Anny Jabłonowskiej.

Przynajmniej teoretycznie. Na lewym skrajnym budynku zachodniego boku rynku, pod numerem 16 widnieje tabliczka informująca, że jest to Pl. Anny Jabłonowskiej. Dochodząc do numeru 18 znajdujemy się już na Pl. Księżnej A. Jabłonowskiej. Największa niespodzianka czeka nas jednak pod numerem 22, ponieważ w jednej chwili przenosimy się w czasy PRL-u na Pl. F. Dzierżyńskiego.

Pierwsze zmiany nazw ulic w Kocku rozpoczęły się w 1989 r. To właśnie wtedy radni Urzędu Miasta zmienili Plac Dzierżyńskiego na Plac Anny Jabłonowskiej, a ul. Bolesława Bieruta na Józefa Piłsudskiego.

Co dziwne, z następnymi zmianami radni z Kocka czekali aż do kwietnia 2011 roku, kiedy to podjęli uchwałę o zmianie nazw czterech ulic, których patronami byli dotąd działacze komunistyczni. Ul. Wincentego Pstrowskiego zmieniono na ul. Ludwika Osińskiego, ul. Hanki Sawickiej na ul. Radzyńską, ul. 22 Lipca na ul. 3 Maja a ul. Janka Krasickiego na ul. Jana Pawła II.

Burmistrz Kocka uzasadniał zmiany m.in. tym, że „patroni ulic muszą swym życiem zaświadczyć, że na to zasługują (…)”, a w projekcie uchwały powoływano się na pamięć o innych patronach ulic Kocka, którzy stali się obiektem represji aparatu komunistycznego.

Dlaczego więc pozostawiono tabliczkę z nazwą Plac Feliksa Dzierżyńskiego na ścianie budynku numer 22? Kto wie, być może zrobiono to z myślą o tym, aby stała się ona ciekawostką dla miłośników minionej epoki?

Tym bardziej, że przecież niedaleko Kocka, przy Pałacu Zamoyskich w Kozłówce, znajduje się Galeria Socrealizmu, w której taka pamiątkowa tabliczka na pewno znalazłaby dla siebie miejsce pośród innych tego typu eksponatów. Jeżeli jednak Feliks Dzierżyński do tej pory „nie popadł w konflikt” z Księżną Anną Jabłonowską, co być może wynika ze szlacheckiego pochodzenia obojga, to może niech nadal zgodnie "patronują" kockiemu rynkowi. Przynajmniej na ścianie budynku...

Monika Belka (lokko102)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto