Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeden procent, by spełnić marzenia innych

Karolina Szubiela
Karolina Szubiela
Chcesz pomóc chorym dzieciom, oddaj jeden procent swojego podatku na ich leczenie. To nic nie kosztuje, a im może uratować życie.

Co roku na nasze konto wpływają znaczne sumy z darowizn podatkowych. Jesteśmy za nie bardzo wdzięczni – mówi Marzena Samardakiewicz, psycholog ze „Stowarzyszenia na rzecz dzieci z chorobami krwi”. Stowarzyszenie działa przy klinice hematologii, transpantologii i onkologii dziecięcej przy ul. Chodźki.

- Za pieniądze z jednego procenta kupujemy naszym małym pacjentom leki, które nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zapewniamy im rehabilitację, wysyłamy do sanatorium czy na wycieczki - wylicza Samardakiewicz.

Darczyńcom są wdzięczni przede wszystkim rodzice chorych dzieci. – Ich pomoc jest nieoceniona, sami nie dalibyśmy sobie rady – przyznaje Danuta Puka, której 17-letnia córka leczy się w lubelskiej klinice przy ul. Chodźki. – Stowarzyszenie opłaciło leczenie mojej córki, tygodniowo to koszt około 4 tysięcy złotych.

Stowarzyszenia proszą o pomoc.
Na Lubelszczyźnie jest 350 organizacji pożytku publicznego. Proszą o wsparcie, wysyłając listy i maile. – Działamy dopiero od dwóch miesięcy, na razie prosimy o pomoc wśród znajomych – mówi Maria Kowalska, przewodnicząca lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. – Za pieniądze od podatników chcemy rehabilitować chorych w domu, opłacić fizjoterapeutów. Zrzeszamy już około 80 osób, które potrzebują naszej pomocy. Dla nas liczy się każda złotówka.

Działania stowarzyszeń przynoszą efekty, bo jak pokazują statystyki urzędów skarbowych, z każdym rokiem jesteśmy hojniejsi. – W zeszłym roku na Lubelszczyźnie na konta organizacji pożytku publicznego wpłaciliśmy w sumie ponad 13, 5 miliona złotych - informuje Marta Szpakowska, rzeczniczka lubelskiej Izby Skarbowej. W całej Polsce uzbierała się kwota aż 380 milionów złotych.

- Zamierzam dołączyć do grona osób, które przekazują 1 procent swojego podatku – zapewnia Dariusz Wrzos z Lublina. – Pieniądze wpłacę na konto chorego dziecka, informacje o maluchu podesłała mi znajoma, postanowiłem pomóc – dodaje.

Maja chce usłyszeć świat.

Maja w marcu skończy dwa latka. Ma głęboki niedosłuch zmysłowo-nerwowy. - Uszkodzenia słuchu wynoszą ok. 100 dB na każdym uchu, czyli w praktyce Maja nie słyszy – mówi Marek Matejuk, tata dziewczynki.
Aparaty słuchowe nie pomagały. W grudniu ubiegłego roku Maja przeszła operację – wszczepiono jej implant ślimakowy. - Jeżeli „zadziała” będziemy rozważali taką samą operację na drugim uchu – dodaje Matejuk.

Niestety NFZ refunduje koszt wszczepienia tylko jednego implantu. A taki zabieg przekracza kwotę 30 tys. euro. – Nie stać nas na to – tłumaczy Matejuk.
Niezbędny jest także zakup pomocy edukacyjnych. Dlatego rodzice dziewczynki apelują o wsparcie. - Chciałbym zwrócić się do każdego z Was z prośbą o przeznaczenie 1proc. podatku na pomoc dla Mai – apeluje Marek Matejuk. - Wszystkim dobrym ludziom już teraz dziękuję w imieniu swoim, mojej żony i Mai.

Osoby, które zdecydują się oddać 1 proc. podatku w zeznaniu podatkowym powinny wpisać: Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” nr KRS 0000037904, 1% dla Mai Matejuk (9345). Darowizny można wpłacać też na konto: Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, ul. Łomiańska 5 01-685 Warszawa, nr konta: 75 1240 1037 1111 0010 0957 3199 z dopiskiem: darowizna na leczenie i rehabilitację Mai Matejuk.

Kuba walczy z rakiem.

14-letni Jakub ma nowotwór kości. - Od października ubiegłego roku syn przebywa w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym – opowiada Robert Fijałkowski, tata Kuby. - Chorobę zdiagnozowano, kiedy była już w czwartym stadium rozwoju – bardzo zaawansowana i szybko postępująca.

Dzisiaj Jakub jest już po czwartej chemii. Wypadły mu włosy, ale jest pełen wiary w powodzenie leczenia. Cały czas odrabia lekcje, uczy się. Po kontrolnych badaniach tomograficznych okazało się, że leczenie przynosi efekty, a guzy się zmniejszają. Na początku będzie operowany we Wrocławiu.

Jak mu pomóc? Można wpłacać na konto Fundacji 777, ul. Wieluńska 26, 42-200 Częstochowa, NR KRS 0000295330 nr konta 68 1060 0076 0000 3200 0126 1548 z dopiskiem „dla Jakuba Fijałkowskiego”. W zeznaniu PIT należy wypełnić odpowiednią rubrykę wpisując „Jakub Fijałkowski”. Potrzebna jest również krew. Chętni dawcy mogą zgłaszać się do Banku Krwi w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym przy ul. Chodźki.

Oliwka chce zobaczyć morze.

7,5-letnia Oliwia z Ryk to podopieczna Fundacji Dziecięca Fantazja. Cierpi na mukowiscydozę, która objawia się m.in. skłonnością do zapalenia oskrzeli i płuc. Dziewczynka dostała już od Fundacji wymarzonego kucyka. - Teraz marzy o tym, aby pojechać z rodziną nad morze – mówi Katarzyna Gorczyńska, koordynatorka projektów wyjazdowych Fundacji. – I właśnie na ten cel zbieramy pieniądze.

W ciągu sześciu lat działania fundacji udało się urzeczywistnić ponad 1300 dziecięcych marzeń. – Maluchy pragną zobaczyć polskie morze, góry – wymienia Katarzyna Gorczyńska. - To kosztuje, a w przypadku chorych dzieci większość budżetu rodzinnego pochłania leczenie. Takie prezenty często przywracają siłę do walki z chorobą.

- Staramy się zdążać realizować marzenia naszych podopiecznych. Każda złotówka nam w tym pomaga, dlatego prosimy o 1 procent. Dla podatnika to kilka sekund wysiłku, dla nas ułamek spełnionego marzenia odchodzącego dziecka – dodaje Patrycja Wróbel z zarządu Fundacji.

Aby pomóc spełnić marzenie Oliwii można przekazać fundacji 1 proc. podatku wpisując w PIT: Fundacja Dziecięca Fantazja KRS 0000168783 albo dokonać wpłaty bezpośrednio na konto fundacji: bank BPH SA 35 1060 0076 0000 3200 0131 3843.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto