Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak Uniwersytet Przyrodniczy poradził sobie z niżem demograficznym

redakcja
redakcja
Maciej Kaczanowski
Uniwersytet Przyrodniczy to jedyna publiczna uczelnia w Lublinie, której przybyło studentów na pierwszym roku. Co na to wpłynęło? M. in. trafione pomysły na nowe kierunki.

Na studiach stacjonarnych na UMCS naukę rozpoczęło ok. 8700 osób. O wiele mniej niż rok wcześniej. Wtedy na pierwszy rok przyjęto 10 487 osób.

– Dane dotyczące tegorocznej rekrutacji nie są jeszcze ostateczne, z wydziałów cały czas spływają informacje – zastrzega Aneta Adamska z biura prasowego UMCS. Nie należy się jednak spodziewać, że te statystyki znacznie się zmienią.

– W tym roku naukę rozpocznie u nas ponad 4260 osób – informuje Lidia Jaskuła, rzecznik prasowa KUL.

Ta liczba jeszcze może nieznacznie wzrosnąć, bo trwa aktualizacja bazy. Dla porównania, w ubiegłym roku studia na katolickiej uczelni rozpoczęło 5 627 osób. W tym roku nie ruszą studia na 11 kierunkach, w tym na obleganej do niedawna politologii.

Na Politechnice Lubelskiej jest 2700 studentów pierwszego roku, czyli o setkę mniej niż w roku akademickim 2012/2013.

O 40 osób mniej znalazło się na pierwszym roku w Uniwersytecie Medycznym. Tu chętnych nie brakowało, ale uczelnia sama zmniejszyła limit miejsc.

Z problemem niżu demograficznego poradził sobie za to Uniwersytet Przyrodniczy.

Tu studentów pierwszego roku przybyło. W ub. roku akademickim naukę na UP rozpoczęło 1980 osób. W tym roku jest ich o 11 proc. więcej. To m.in. efekt wprowadzenia nowych kierunków: agrobiznesu, bioinżynierii, zielarstwa i terapii roślinnych oraz behawiorystyki zwierząt (tu o jedno miejsce walczyło ponad 5 kandydatów).

– Mamy komplet osób na studiach stacjonarnych i zaocznych, to wielki sukces – cieszy się prof. Maria Tietze, która wpadła na pomysł utworzenia behawiorystyki zwierząt.

– Odpowiadamy na zainteresowania i zapotrzebowanie rynku. Przygotujemy studentów do wszechstronnej pracy ze zwierzętami – mówi Tietze.

Rafał Panas


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto