Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak działa strefa płatnego parkowania w Lublinie

Redakcja
Tylu było przeciwników płatnego pozostawiania aut w śródmieściu Lublina, ilu zwolenników takiego rozwiązania. Strefa działa od 1 października 2012 roku.
Ten materiał bierze udział w konkursie dla Dziennikarzy Obywatelskich MM Lublin!

- Strefa płatnego parkowanie bardzo dobrze spełnia swoją funkcję – informuje Karol Kieliszek z Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. - Ruch w śródmieściu zdecydowanie się zmniejszył, zwiększyła się także rotacja miejsc parkingowych. Były to główne założenia brane pod uwagę przy tworzeniu strefy. Na początku funkcjonowania strefy najbardziej popularny był parking na pl. Zamkowym.

Parkomaty są praktycznie bezawaryjne, zdarzały się tylko pojedyncze wypadki, kiedy w parkomacie trzeba było wymienić akumulator.

Nie było także przypadków dewastacji parkomatów. Dzięki temu, że są okryte specjalnym tworzywem, w przypadku ubrudzenia ich sprayem, zanieczyszczenia są szybko i łatwo usuwane.

- Kupione od października ubiegłego roku abonamenty oraz dokonane w parkomatach transakcje opiewają na łączną kwotę około 910 tys. zł – podsumowuje wynik finansowy strefy Karol Kieliszek. - Najbardziej popularne dni, kiedy wykorzystywane były miejsca na parkingach w strefie, to okres przedświąteczny pomiędzy 10 a 20 grudnia. Wtedy to najwięcej transakcji zostało zarejestrowanych w parkomatach przy Krakowskim Przedmieściu i ul. Radziwiłłowskiej.

Zdarzają się jednak kierowcy, którzy albo zapominają wykupić bilet parkingowy, albo liczą na to, że zdążą wrócić przed nadejściem kontrolera. A 15 minut płatnego postoju w obrębie strefy kosztuje 50 groszy. W obszarze strefy działa ogółem 90 parkomatów, które są tak usytuowane, aby kierowca do najbliższego z nich nie miał do przejścia większej odległości niż 100 metrów.

- Kierowcom, którzy zostawili auto na płatnym parkingu bez biletu bądź abonamentu, kontroler wystawia wezwanie do uiszczenia opłaty dodatkowej w wysokości 50 zł - doprecyzowuje Karol Kieliszek. – Aby uniknąć takiej sytuacji, kierowca powinien niezwłocznie kupić bilet i pozostawić go w widocznym miejscu za przednią szybą auta. Jeśli jednak różnica w czasie zarejestrowanym na bilecie, a tym na wezwaniu od kontrolera jest mniejsza niż 5 minut, reklamacja uznawana jest na korzyść kierowcy - dodaje.

Nie zawsze jednak kierowcy parkują prawidłowo. Tych, którzy łamią prawo, może ukarać Straż Miejska. - Kontrolerzy strefy nie wystawiają mandatów za takie przewinienia – uzupełnia Karol Kieliszek.

Kierowcy, którzy chcą dostać rachunek za zakup biletów parkingowych, mogą zgłaszać się do Biura Strefy Płatnego Parkowania w Lublinie przy ul. Bernardyńskiej 6. Bilety można gromadzić przez dowolny okres, a następnie zgłosić się z nimi by odebrać dokument fiskalny.


UWAGA
Za postój w strefie płatnego parkowania nie musimy już płacić gotówką. Od 2 stycznia działa system płatności przez telefon komórkowy. W przyszłym tygodniu pojawi się możliwość płacenia kartą biletu elektronicznego.

Szczegóły w artykule: Opłaty za parkowanie w Lublinie: Dzisiaj przez sms, a za tydzień kartą

(red)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto