Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Innowacje napędzą Lublin

Redakcja
- Chcę, by Lublin specjalizował się w energii odnawialnej – mówił prezydent Wasilewski. Urzędnicy i naukowcy podsumowali dziś projekt Lublin – Miasto Wiedzy.

Przez ostatnie półtora roku lubelskie szkoły wyższe, jednostki naukowe, ludzie biznesu i władze miasta kładły podwaliny pod stałą współpracę. Dziś spotkali się na wspólnej konferencji, by omówić pierwsze efekty projektu. 

 

Celem projektu jest rozwinięcie gospodarcze miasta w oparciu o lubelski potencjał naukowy. - Sto tysięcy studentów i prężnie działające instytucje naukowe to ogromny atut Lublina – podkreślał Adam Wasilewski, prezydent miasta.

Uczestnicy projektu za najważniejszą moc sprawczą dla przemian Lublina uznali innowacyjność, czyli nowatorskie działania. – Przez pojęcie to rozumiem rozwiązywanie problemów w niestandardowy sposób – tłumaczył Marek Flasiński, radny Sejmiku Województwa.

Profesor Wiesław Kamieński, rektor UMCS pozytywnie ocenił projekt i podkreślił, że dzięki niemu powstała m.in. inicjatywa budowy Eko-Techu. - To kapitalny projekt, dzięki któremu powstanie najnowocześniej wyposażone centrum naukowo-laboratoryjne – tłumaczył rektor. Transfer nowatorskich technologii ma wspomóc gospodarkę regionu: rolnictwo, produkcję żywności, oraz ochronę środowiska. Jego budowa ma kosztować 40 mln euro.

- Chcę, by Lublin specjalizował się w energii odnawialnej – mówił prezydent Wasilewski i namawiał specjalistów wielu dziedzin do wspierania pomysłu swoją wiedzą i badaniami.

Za efekty projektu Lublin – Miasto Wiedzy uznano liczne konferencje, spotkania i nowe pomysły na rozwój Lublina. Urzędnicy i naukowcy skupili się m.in. na projekcie budowy parku naukowego, organizacji targów edukacyjnych, a także opracowaniu kampanii promocyjnej dla miasta. W ramach programu ruszyła też strona www.miasto-wiedzy.pl.

Realizacja projektu wyniosła prawie 900 tysięcy złotych, z czego większość sfinansowała Unia Europejska.

To nie ostatnia taka akcja w Lublinie, bo jak obiecała Aneta Karasek, dyrektor miejskiego Wydziału Rozwoju i Funduszy Europejskich podobne projekty ruszą w przyszłości.

Marta Ćwiik

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto