Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Harcerze podsumowują dotychczasową akcję pomocową na terenie woj. lubelskiego

Gracja Grzegorczyk
Gracja Grzegorczyk
Leszek Mikrut/Archiwum
W związku z epidemią koronawirusa Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej na terenie woj. lubelskiego stara się pomagać osobom potrzebującym. Robią m.in. zakupy, prowadzą korepetycje oraz szyją maseczki. Po ponad miesiącu od dnia rozpoczęcia akcji (11 marca) przyszedł czas na podsumowanie poszczególnych działań.

Druhowie prowadzą akcję m.in. w Lublinie, Zamościu, Chełmie, Hrubieszowie, Międzyrzecu oraz Białej Podlaskiej.

Aż 163 harcerzy oraz harcerek pozostaje cały czas w gotowości do służby na terenie woj. lubelskiego. Dodatkowo w akcji uczestniczy 28 wolontariuszy spoza ZHR-u oraz skauci z Federacji Skautingu Europejskiego „Zawisza”, którzy zaangażowani są w działalność harcerskiego pogotowia. Jeżeli chodzi o ZHP to liczba ta jest znacznie mniejsza. – W faktyczne działania zaangażowanych jest jednak tylko kilkadziesiąt osób - podkreśla Tomasz Sych, komendant Chorągwi Lubelskiej Związku Harcerstwa Polskiego.

Do tej pory druhowie z ZHR razem z Miejskimi Ośrodkami Pomocy Społecznej prowadzili tzw. akcję sąsiedzką. Seniorzy oraz osoby potrzebujące mogły zgłosić się do harcerzy o potrzebną pomoc. Chodzi m.in. o dostarczenie zakupów. Wiele z nich nie mogło bowiem liczyć w tym trudnym czasie na bliskich czy sąsiadów.

Łącznie przekazano 346 paczek z żywnością dla prawie 100 osób.

Harcerek i Harcerzy wspierają także personel medyczny. – Do tej pory udało nam się już uszyć prawie 2,5 tys. maseczek. Są one wykonane z flizeliny medycznej bądź bawełny – tłumaczy koordynator akcji. Gotowe maseczki zostały przekazane m.in. Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu w Lublinie, Szpitalowi Neuropsychiatrycznemu w Lublinie, Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Lublinie, SPZOZ w Kraśniku oraz lubelskiej policji.

W akcję szycia maseczek zaangażowanych jest 25 osób z Pogotowia Harcerek i Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Większość materiałów, z których wykonywane są środki ochrony osobistej kupowana jest na własny koszt. Często maseczki wykonywane są ze starych kołder czy prześcieradeł.

Ale to nie koniec podejmowanych działań przez druhów. Dwóch instruktorów z ZHP pomaga w korepetycjach, jednak nie ma zbyt wielu chętnych. Z kolei członkowie pogotowia wyrazili gotowość do wsparcia lekarzy, m.in. w robieniu zakupów, opiece nad dziećmi czy doglądaniu zwierząt domowych pod ich nieobecność.

Harcerze w trakcie działań pomocowych przestrzegają zasad bezpieczeństwa oraz wewnętrzne procedury. Przede wszystkim zachowują minimalny kontakt z osobami, którym pomagają. Wszyscy są wyposażenia w maseczki ochronne, rękawice czy płyny do dezynfekcji rąk.

Trzeba pamiętać, że pogotowie zaangażowało się także w inne działania pomocowe. W Zamościu przygotowywany jest budynek dla osób bezdomnych. Z kolei w Lublinie wyrzucane są śmieci z bursy oraz wyprowadzane psy osób przebywających na kwarantannie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto