MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Grodzisko, lot balonem i piknik na łące

Łukasz MM-kowicz
Łukasz MM-kowicz
Przejażdżka szlakiem rowerowym, średniowieczne grodzisko na trasie, uroki przyrody i podniebne loty na lotnisku w Radawcu – takie atrakcje czekają tych, którzy w letnie dni wybiorą się na wycieczkę do Konopnicy.

Kiedy znika miejski zgiełki, a pokazują się osiedla domów jednorodzinnych, połacie pól, łąk i gospodarstw, to znak że jesteśmy w Konopnicy. Dzięki wykopaliskom archeologicznym wiemy, że już we wczesnym średniowieczu na terenie gminy istniały słowiańskie osady, a Motycz leżał na głównym szlaku handlowym na Ruś. Pierwsza znana wzmianka o wsi królewskiej Konopnicy pochodzi z 1342 r. Przez teren gminy przebiega najstarszy szlak kolejowy w tej części Polski. Linia Kolei Nadwiślańskiej zbudowana została w latach 1874 – 1877, a zespół stacji kolejowej w Motyczu wpisany jest do państwowego rejestru zabytków.

Niedawno został otwarty pierwszy w gminie szlak rowerowy o długości 30 km. Pojedziemy nim od ul. Raszyńskiej, aż nad zalew Zemborzycki.

Podróżując szlakiem dotrzemy do wczesnośredniowiecznego Grodziska w Motyczu. Są to pozostałości po pierwszym grodzie z okresu średniowiecza. Przed obiektem stoi makieta z rekonstrukcja grodu.

Olbrzymie grodzisko nazywane jest „Zamkową górą” lub „Bębnem”. Jak głosi legenda była tu kiedyś świątynia pogańska, a później zamek warowny.
Jadąc dalej szlakiem docieramy do lotniska w Radawcu. Tutaj można skoczyć ze spadochronu, polecieć balonem lub samolotem. Szlak wiedzie także do rezerwatu „Stasin”, gdzie na turystów czekają ostatnie okazy czarnej brzozy.

- Konopnicę niektórzy porównują do Bieszczad, tyle tu wyżyn i pagórków – mówi Ania, rodowita mieszkanka gminy. – W lasku za kapliczka bije źródełko, które daje początek rzeczce dzielącej miejscowość na Konopnicę i Konopnicę „za rzeczką” jak mówią okoliczni mieszkańcy.

Poszukiwaczy zabytków zaciekawi zespół dworsko-pałacowy w Motyczu, cmentarz rzymsko-katolicki w Konopnicy, neogotycki kościół p.w. N.M.P. w Konopnicy z 1906 r. Nocleg zaoferuje sześć gospodarstw agroturystycznych. Poza tym są dwa zajazdy: Zajazd Gościnny w Konopnicy, Zajazd Kmicic w Zemborzycach Dolnych, oraz hotele: Korona w Zemborzycach Tereszyńskich i w Motyczu – Hotel Jedlina. W Uniszowicach znajduje się Aqua Residance oferujący zajęcia w wodzie dla niemowląt i seniorów, aquarobic, siłownie, saunę oraz masaże.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto