Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Graficiarze po pięćdziesiątce

Janek Taraszkiewicz
Janek Taraszkiewicz
Babcie i dziadkowie z Lublina sięgną po farby w spreju i będą malować. Nowatorski projekt „Senior graffiti” wystartuje w listopadzie, w domu kultury „Między Nami” na Czubach.

Połączy nastolatków i osoby w wieku powyżej 55 lat. To pierwsza taka inicjatywa w kraju.

- Chcemy udowodnić, że dla seniorów nie ma rzeczy niedostępnych – mówi Renata Kiełbińska z Domu Kultury SM Czuby „Między Nami”. – Poza tym, chcemy pokazać, że graffiti to jeden z elementów prawdziwej sztuki.

W ramach programu realizowanego przez dom kultury siedem osób w wieku powyżej 55 lat i siedmiu nastolatków spotka się na wspólnych warsztatach architektury.

Uczestnicy poznają także tajniki nowoczesnej sztuki malowania murów. Wszystkie zajęcia będą prowadzone przez fachowców – studenta architektury i uznanych twórców sztuki niezależnej. – Naszym głównym celem będzie zagospodarowanie placu przed domem kultury – tłumaczy Renata Kiełbińska. – Teraz to zwykły placyk, mam nadzieję, że po zakończeniu warsztatów teren będzie zabudowany i pełen kolorów – dodaje.

Pierwsze zajęcia odbędą się 7 listopada.

W zimie uczestnicy spotkań zaprojektują zagospodarowanie skwerku – wszystko pod okiem młodego architekta. Graficiarze przedstawią podstawy sztuki artystycznego malowania murów i wykorzystania tej stylistyki w innych dziedzinach. – Zaprojektujemy logo naszego projektu i koszulki dla uczestników – wyjaśnia Renata Kiełbińska. Łukasz Kuzioła, który nauczy seniorów i nastolatków posługiwania się sprayem od kilku tygodni przygotowuje się do warsztatów. – Myślę, że zarówno uczestnicy nauczą się czegoś ode mnie jak i ja od nich – mówi.

Grupa seniorów i ich trochę młodszych kolegów, pomaluje najpierw jedno z pomieszczeń w domu kultury, a gdy nadejdzie wiosna – plac przed budynkiem.

To świetna inicjatywa – mówią zarówno osoby zajmujące się sztuką nowoczesną jak i animatorzy pracujący z starszymi mieszkańcami Lublina. – Dzięki takiej akcji, pokolenie seniorów będzie miało dostęp do nowych środków wyrazu, które w powszechnej świadomości są zarezerwowane dla młodszych – mówi Igor Dzierżanowski z Europejskiej Fundacji Kultury Miejskiej. – Starsi ludzie będą mogli poczuć satysfakcję, jaką przynosi twórcza praca w grupie. To także świetny sposób na integrację pokoleń – dodaje.
Dr Zofia Zaorska, która prowadzi „Szkołę dla babć” podkreśla znaczenie integracyjne programu. – Warsztaty będą wymagały od uczestników jakiegoś zaangażowania, a współdziałanie zbliża ludzi – mówi dr Zaorska.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto