Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Galeria Zamek w Lublinie: Rosną szanse na budowę

redakcja
redakcja
Bartłomiej Żurawski
Coraz bliżej do budowy Galerii Zamek w Lublinie. Jest zagraniczny partner, zainteresowany finansowaniem inwestycji, a inwestor pełnił wymagania formalne, postawione mu przez Ratusz.

– Uzyskaliśmy niezbędne uzgodnienia od straży pożarnej – mówi Paweł Chromcewicz, rzecznik inwestora, spółki Isabeau Polska. – Z informacji przekazanych nam przez Ratusz wynika, że była to jedyna formalna przeszkoda do uzyskania pozwolenia na budowę. Udało się ją usunąć. Odpowiednie dokumenty złożyliśmy już w urzędzie miasta.

Teraz magistrat będzie musiał zająć stanowisko w tej sprawie.

Urzędnicy nie zdążyli jeszcze zapoznać się z materiałami przedstawionymi przez spółkę. Nie wiadomo więc, czy zdecydują się na postawienie kolejnych wymagań.

– Tereny wokół zamku są kompletnie zaniedbane. Przydałaby się tam duża, reprezentacyjna inwestycja. Nawet jeśli będzie to kolejne centrum handlowe. Lepsze to, niż krzaki i śmietnik – mówi Wojtek, student z Lublina.

Isabeau stara się o zmianę pozwolenia na budowę, wydanego przed kilkoma laty.

W międzyczasie spółka postanowiła bowiem zmienić projekt. Zdaniem urzędu miasta, różnice między dwiema propozycjami są zbyt duże. Stąd wnioski o uzupełnienie dokumentacji. Magistrat proponował również, by spółka złożyła nowy wniosek. To jednak znacznie opóźniłoby realizację projektu.

W marcu inwestor złożył miastu kolejną ofertę.

Spółka obiecuje, że jeśli dostanie zgodę na budowę Galerii Zamek, zainwestuje ok. 10 mln zł w zagospodarowanie pobliskich nieużytków. Chodzi o tereny u zbiegu al. Unii Lubelskiej i al. Tysiąclecia, otaczające planowaną galerię handlową. Zaniedbane parcele należą do magistratu. Miałyby tam powstać tereny rekreacyjne. W poniedziałek inwestor wraz z architektem spotkają się z radnymi w tej sprawie.

– Ta propozycja nie może pozostać bez dyskusji – mówi Leszek Daniewski, przewodniczący komisji gospodarki komunalnej rady miasta. – Zorganizowaliśmy takie spotkanie, żeby radni mieli możliwość zapoznania się ze szczegółami projektu. Zobaczymy, czy jest korzystny dla miasta. Faktem jest jednak, że obecnie tereny, o których wspomina inwestor pozostają niezagospodarowane i nie wiadomo, co z nim zrobić.

Propozycja spółki Isabeau trafiła również do prezydenta miasta.

– Nie mówimy „nie”. Jesteśmy otwarci na rozmowy – zapewnia Katarzyna Mieczkowska, rzecznik Ratusza. – Zależy nam na takim zagospodarowaniu terenu, które będzie służyć mieszkańcom. Tereny rekreacyjne i obiekty usługowe to dobra wizja, jednak wszelkie projekty zostaną poddane konsultacjom społecznym.

Choć Isabeau obiecuje milionowe inwestycje, nie wiadomo czy będzie za nie płacić z własnej kieszeni. Spółka szuka strategicznego partnera. – Zgłosił się do nas podmiot zagraniczny, zainteresowany realizacją inwestycji – potwierdza Katarzyna Mieczkowska. – Przedstawiciele tej firmy i spółki Isabeau spotkali się z władzami miasta.

Szczegóły rozmów pozostają tajemnicą. Firma Isabeu wstrzymuje się od komentarza.


Czytaj także:

Galeria Zamek w Lublinie: Krok ku budowie centrum handlowego w centrum

Czytaj więcej o inwestycjach w Lublinie:

Inwestycje w Lublinie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto