Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Kobiet (nie) tylko wśród kwiatów

Janek Taraszkiewicz
Janek Taraszkiewicz
Czy Dzień Kobiet jest potrzebny naszemu społeczeństwu? Czego pragną kobiety od mężczyzn na początku XXI wieku? Czy wszystkie panie lubią dostawać kwiatki? Oto pytania, na które szukałem odpowiedzi.

W tym roku mija 100 lat od ustanowienia Międzynarodowego Dnia Kobiet. Goździki, rajstopy, obrusy – tymi drobiazgami obdarowywano niegdyś polskie panie w dniu ich święta. Od tamtych czasów wiele się zmieniło, jednak niektóre zwyczaje pozostały.

Kobiety sprzedają kwiaty, nie tylko mężczyznom.

Krystyna Kamińska prowadzi kwiaciarnię od 10 lat, wraz z synem Pawłem oraz współpracowniczką Anną Pawlak. - Kiedyś sprzedawało się nieporównywalnie więcej kwiatów na Dzień Kobiet niż dziś – mówi Kamińska. – Przede wszystkim olbrzymie zamówienia składały zakłady pracy, tego zjawiska już nie ma – dodaje. Anna Pawlak doskonale pamięta dawne czasy. - Panowie z pracy kupowali nam rajstopy albo obrusy - śmieje się. Jeśli chodzi o kwiaty, to królowały wtedy goździki, wiadomo, ale także tulipany, róże i gerbery – opowiada. – Co ciekawe, po upadku komunizmu sprzedaż goździków spadła niemal do zera, od dwóch, trzech lat obserwujemy jednak tryumfalny powrót tych kwiatów – mówi. Pytam obie panie o to, czy w Dzień Kobiet zdarza im się dostać kwiaty. – Tak, kilka razy dostałam kwiatki od klientów – śmieje się Pawlak. – To miłe, przecież każda kobieta to uwielbia – dodaje. Są także świadkami smutnych sytuacji. – Regularnie przychodzą do nas w Dzień Kobiet panie, które same sobie kupują kwiaty – opowiada Kamińska. – To wzruszające, te kobiety przyznają się do tego, że są samotne, słyszymy wtedy: „Ech, nikt mi nie kupił kwiatka, to sama sprawię sobie trochę radości” – opowiada.

Mężczyzna-florysta i jego Dzień Kobiet.

Paweł Kamiński ma 33 lata. W branży kwiatowej pracuje od 8 lat. - Lubię, gdy kobiety patrzą z niedowierzaniem jak składam bukiet. Facet zajmujący się kwiatami? To jednak dosyć oryginalne zajęcie – mówi. Zdanie na temat dnia Kobiet ma wyrobione. - To święto ma sens, jest idealne na początek wiosny. Gdy panie dostaną tyle kwiatów to jest im lepiej, a tym samym – nam, mężczyznom - śmieje się. Pytam Pawła czy jest w stanie wyodrębnić typ mężczyzn, którzy najczęściej odwiedzają jego kwiaciarnię w dniu Kobiet. - O tak, zdecydowanie – mówi Kamiński. – To panowie po czterdziestce, zadbani, eleganccy. Kupują znaczne ilości kwiatów, widać że to dla nich ważne święto. Z kolei młodsi panowie kupują raczej po jednym kwiatku i chyba robią to z obowiązku niż z przyjemności – dodaje. Pytany o najlepszy prezent dla kobiety, nie tyko w ich święto uśmiecha się. - Oczywiście, że kwiaty, coś o tym wiem. Uwierz mi, to zawsze działa, przecież nie pracowałbym tu gdyby było inaczej – dodaje. – Wszystkie kobiety uwielbiają kwiaty – kwituje z uśmiechem.

Oczami socjologa, czyli cień adoracji

Doktora Mariusza Gwozdę z Zakładu Socjologii Kultury i Wychowania UMCS pytam czy taki dzień w ogóle jest społeczeństwu potrzebny. I jaką odgrywa rolę? - Dzień Kobiet, choć wydaje się świętem nieco archaicznym nie ma swojego zamiennika. Nie zaniknie też w krótkim czasie, ponieważ ma mocno ugruntowaną pozycję w naszej świadomości i obyczaju – twierdzi Gwozda. - Panie, choćby się nie chciały do tego przyznać, lubią być przy tej okazji adorowane. Panowie zaś zacierają ręce, bo z jednej strony to okazja do wykazania się pamięcią o miłych nam kobietach, z drugiej - szansa na oficjalnie akceptowany subtelny flirt – dodaje.

Kobieta lubi kwiatki, ale oczekuje czegoś więcej.

Magda Łuczyn jest koordynatorką lubelskiego oddziału Kampanii Przeciw Homofobii. Rok temu zabrałem ją „na stopa” do Warszawy. Jak się okazało, jechała z koleżanką na Manifę (demonstracje uliczne kobiet w dużych polskich miastach, organizowane od 2000 roku przez stowarzyszenie Porozumienie Kobiet 8 marca – przyp. red). Teraz rozmawiamy o roli dnia Kobiet w życiu feministek, mniejszości seksualnych oraz o ich potrzebach i oczekiwaniach. - Ten dzień jest bardzo potrzebny kobietom, bo to dzień, w którym świat skupia się na ich potrzebach – przekonuje Łuczyn. –W Polsce już od 11 lat robimy Manify, to spotkania, w trakcie których możemy swobodnie powiedzieć co nas boli, czy jest nam dobrze w Polsce, czego nam brakuje – opowiada. Zagaduję Magdę o temat mniejszości seksualnych. Czy kobiety homoseksualne chcą obchodzić Dzień Kobiet? – Lesbijki to przecież kobiety, więc nie powinny w tym dniu się chować czy też bać, wręcz odwrotnie, powinny pokazać czego potrzebują od państwa i społeczeństwa – mówi Łuczyn. Czy kobiety „walczące” lubią kwiatki? – Są piękne, wszystkie kobiety je lubią dostawać, niezależnie od opcji politycznych, seksualnych czy narodowościowych – mówi z uśmiechem Łuczyn. – Jednak moim zdaniem zamiast kwiatków przydałby się nam częściej szacunek mężczyzn. I to nie tylko w dniu Kobiet. Chcemy go czuć codziennie – kwituje.


Dzień Kobiet na świecie: Fakty i ciekawostki:

Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały one przez Socjalistyczną Partię Ameryki dla upamiętnienia odbywającego się rok wcześniej nowojorskiego strajku pracownic przemysłu odzieżowego, przeciwko złym warunkom pracy. W Europie, w 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet.

Jak Dzień Kobiet świętują inne narody?

* W Armenii, po upadku Związku Radzieckiego zamiast Dnia Kobiet wprowadzono święto Piękna i Macierzyństwa, które obchodzone jest 7 kwietnia.

* W Rumunii dzień ten jest równoważny z dniem matki, podczas którego dzieci ofiarują drobne prezenty swoim matkom i babciom.

* We Włoszech, kobiety obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej.

* W Iranie Międzynarodowy Dzień Kobiet spotykał się z przemocą. W 2007 roku policja nie dopuściła do manifestacji bijąc i aresztując dziesiątki kobiet.

* W Tunezji Święto Kobiet obchodzone jest 13 sierpnia.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto