Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci z autyzmem mogą mieć lepszy świat (artykuł dziennikarza obywatelskiego)

pyszczek80
pyszczek80
Anna Chwałek jest mamą 10-letniego chłopca dotkniętego chorobą autystyczną.

I nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie to, że mając chore dziecko, sprawuje funkcję Prezesa Stowarzyszenia działającego w Białej Podlaskiej pod nazwą „Wspólny Świat” - które powstało głównie z jej inicjatywy.

Ponadto, Pani Chwałek uczęszcza na studia, zajmuje się prowadzeniem przedszkola
i szkoły dla dzieci z autyzmem. Mimo wielu obowiązków znajduje czas dla swojej rodziny. W wypełnianiu domowych obowiązków pomaga jej mąż Wojciech, który zajmuje się dziećmi podczas wyjazdów Anny na szkolenia i studia.

Praca w Stowarzyszeniu odmieniła życie Anny. Dzięki Stowarzyszeniu ma pracę w której może się realizować zawodowo, a Kuba ma zapewnioną fachową opiekę i specjalistyczną rehabilitację. Anna pomogła nie tylko sobie, ale również wielu innym rodzinom, które borykały się kłopotami życia codziennego.

Nieliczni wiedzą, iż autyzm i wszelkie dolegliwości z nim związane to przede wszystkim cierpienie opiekunów osoby autystycznej.
Autyzm powoduje wieloletnie obciążenie rodziców obowiązkami i trudnościami, które stwarza niewydolny system państwowy, jak również choroba. Dzieci autystyczne bardzo często cechuje znaczny stopień nadpobudliwości ruchowej, zaburzenia snu, zaburzenia odżywiania się. Bywa iż dzieci te przejawiają trudne do opanowania zachowania autoagresywne i agresywne. Problemy rodzin w których jest dziecko autystyczne z reguły nie są widoczne i manifestowane. Bez wsparcia w postaci fachowej opieki, przedszkola i szkoły specjalnej rodziny te stają się niewydolne opiekuńczo i ekonomicznie.

Niezmiernie istotne jest zatem stworzenie warunków, w których dziecko będzie miało szansę na specjalistyczną opiekę połączoną z rehabilitacją i nauką, a rodzice warunki by odpocząć od trudów opieki nad chorym dzieckiem, nawiązać dialog ze społeczeństwem, czy móc podjąć zatrudnienie chociażby na część etatu.

W krótkim okresie działalności Stowarzyszenia najbardziej zaskakuje ilość dzieci zgłaszających się po pomoc.
W momencie zakładania stowarzyszenia było ich pięcioro, obecnie z pomocy oferowanej przez Stowarzyszenie korzysta blisko sześćdziesiąt dzieci, a ile rodzin nie wie jeszcze o istnieniu Stowarzyszenia „Wspólny Świat”? Z pewnością drugie tyle…

Świadomość istnienia takiej placówki w Białej Podlaskiej wśród samych jej mieszkańców jest niewielka. Z ankiet wynika, iż ok. 90 % mieszkańców nie wie, iż istnieje w mieście taka placówka. Powodem prawdopodobnie jest to, że nie jest to temat atrakcyjny dla mediów. A szkoda, bo Stowarzyszenie jest jedyną placówką tego typu w woj. lubelskim.

Kolejną barierą, którą daje się zaobserwować jest nieufność ludzi do działalności i działań prowadzonych przez Stowarzyszenie, co przekłada się na ilość środków finansowych jakimi dysponuje. W ubiegłym roku zmalały wpływy z 1% przekazywanego na rzecz stowarzyszenia, a darowizny pieniężne to w dzisiejszych czasach rzadkość. Działalność przedszkola i szkoły jest finansowana głównie z otrzymywanych subwencji oświatowych i wspierana środkami pozyskiwanymi z funduszy unijnych i PFRON. Zaangażowanie tych środków widać w Stowarzyszeniu praktycznie na każdym kroku.

Stowarzyszenie dysponuje już nowoczesnym sprzętem oraz dużą ilością specjalistycznych pomocy dydaktycznych, a liczba zatrudnionych osób do prowadzenia rehabilitacji stale wzrasta.
Na dzień dzisiejszy w Stowarzyszeniu pracuje 50 osób, z czego najliczniejszą grupę stanowią terapeuci. W Ośrodku prowadzone są już zajęcia z artterapii, integracji sensorycznej, dogoterapii, hipoterapii, muzykoterapii, psychoterapii. Można korzystać z pomocy logopedów i pedagogów oraz zajęć w „Sali Doświadczania Świata”. Od niedawna dostępna jest też pomoc prawna dla rodzin dzieci autystycznych oraz warsztaty psychologiczne dla rodzeństwa i rodziców dzieci autystycznych.

Anna Chwałek zapytana o to, co chciałaby przekazać innym odpowiada: Pamiętajmy - jedna osoba może sama zdziałać wiele, ale razem możemy więcej. Zachęcam do wspierania inicjatyw lokalnych. Wspierajmy potrzebujących pokazując chociażby 1 % podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Pomóżmy pomagać!!! Uczmy się pomagać od innych! Mam tu na myśli rodziców dzieci autystycznych korzystających z pomocy Stowarzyszenia, to ich inicjatywa i wsparcie jest motorem do kolejno realizowanych przedsięwzięć. Przedszkole i szkoła dla dzieci z autyzmem jest efektem ich starań oraz pracy ,a także zaangażowania całej kadry pedagogicznej.


Dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby przekazać darowizny pieniężne na rzecz tego stowarzyszenia podajemy dane teleadresowe oraz numer konta do wpłat:
Stowarzyszenie Pomocy Młodzieży i Dzieciom Autystycznym oraz Młodzieży i Dzieciom o Pokrewnych Zaburzeniach „Wspólny Świat”
ul. Królowej Jadwigi 9/49
21-500 Biała Podlaska
Nr konta: 77 8025 0007 0026 1052 2000 0010
KRS: 0000275016

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Stowarzyszenia www.wspolnyswiat.org
oraz wizyty w Ośrodku przy ul. Pokoju 22 w Białej Podlaskiej.

Pamiętajmy również o Stowarzyszeniu wypełniając zeznanie roczne i przekazując w nim 1% podatku na rehabilitację dzieci autystycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto