Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci bezpieczne w sieci (wideo)

Karolina Szubiela
Karolina Szubiela
9 lutego na całym świecie będzie obchodzony Dzień Bezpiecznego Internetu. Organizatorzy przygotowali bogatą ofertę edukacyjną zachęcają szkoły do inicjowania działań na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.

– W tym roku skupiamy się na bezmyślnym zamieszczaniu informacji w sieci – informują.

Dzień Bezpiecznego Internetu, w skrócie DBI obchodzony jest od 2004 roku. Jego celem jest inicjowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów sieci.  – W ubiegłym roku skupiliśmy się na problemie cyberprzemocy – mówi Julia Gursztyn z NASK, jednego z organizatorów akcji. – W tym – na bezmyślnym zamieszczaniu informacji w internecie oraz prywatności.

O problemie bezpieczeństwa w sieci i cyberprzemocy mówi się dużo.

O ostrożność apeluje m.in. policja. - Zdjęcia dzieci zamieszczane w Internecie mogą być wielokrotnie kopiowane i mogą być podstawą do próby nawiązania kontaktu – tłumaczy mł. asp. Agnieszka Hamelusz z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji. - Zdjęcia należy publikować z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa, czyli nie wskazywać konkretnej osoby znajdującej się na zdjęciach, nie ułatwiać identyfikacji.

Policja radzi, aby uczyć dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie. - Uczul dziecko na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w Internecie –  mówią stróże prawa. - Podkreśl, że nie można ufać osobom poznanym w
sieci, ani też wierzyć we wszystko, co o sobie mówią. Rozmawiaj z dzieckiem o zagrożeniach czyhających w Internecie i sposobach ich unikania.

Internet bez granic.

Organizatorzy DBI zachęcają szkoły i inne placówki, a także samych rodziców do wzięcia udziału w akcji i skorzystania z materiałów edukacyjnych i informacyjnych. – Zachęcamy do tego od lat – mówi Julia Gursztyn. – Informacje o akcji wysyłamy do kuratorów, aby organizowali akcje bezpieczeństwa online – happeningi, konkursy plastyczne, audycje w szkolnych radiowęzłach. Oferujemy wsparcie merytoryczne, rozsyłamy plakaty do szkół, scenariusze do zajęć można znaleźć na stronie www.dzieckowsieci.pl. Wszyscy zainteresowani mogą z nich korzystać.

Zainteresowanie jest spore. – W ubiegłym roku 900 szkół zgłosiło chęć wzięcia udziału w akcji – przyznaje Gursztyn. – Zainteresowanie z roku na rok jest większe.

Zainteresowani są także rodzice.

- Bezpieczeństwo w sieci to poważna sprawa, chętnie poczytam na ten temat, uczulę swoja córkę na różne niebezpieczeństwa - mówi Barbara Małyska, mama gimnazjalistki. - Sama niewiele wiem na ten temat, chętnie skorzystam z pomocy specjalistów.

Jak zgłaszać inicjatywy? Lokalne wydarzenia można zgłaszać w serwisie www.dbi.pl do końca lutego 2010 roku. Na najlepsze zgłoszone inicjatywy czekają cenne nagrody. – W poprzednich latach były to aparaty fotograficzne i projektory multimedialne – dodaje Julia Gursztyn. – W tym roku będzie podobnie.

Gdzie szukać pomocy na co dzień?

Pod adresem www.helpline.org.pl oraz bezpłatnym numerem telefonu 0 800 100 100 mogą uzyskać pomoc zarówno najmłodsi, jak i dorośli.

Co mówią liczby na temat cyberprzemocy?

Jak wynika z badań, 52 proc. internautów w wieku 12–17 lat przyznało, że za pośrednictwem Internetu lub telefonii komórkowej miało do czynienia z przemocą werbalną. Prawie połowa badanych doświadczyła wulgarnego wyzywania, co piąty poniżania, ośmieszania i upokarzania, a co szósty straszenia i szantażowania. Mimo to połowa dzieci nie informuje nikogo o takich przypadkach, a tylko co dziesiąte dziecko zawiadamia swoich rodziców lub nauczyciela.

DBI organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, w którego skład wchodzą Fundacja Dzieci Niczyje oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK).

KSz


Zobacz także:

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto