Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziadek z Zemborzyc Podleśnych. Trochę historii 19 Pułku Ułanów Wołyńskich

lublin112.pl
lublin112.pl
Przeczytaj opowieść Dziennikarza Obywatelskiego Fotonewsa o jego dziadku Janie Krzewińskim i 19 Pułku Ułanów Wołyńskich.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Nieżyjący mój dziadek, Jan Krzewiński, mieszkał pół życia w Zemborzycach Podleśnych i miał okazję nosić ułański mundur. Zdjęcia po nim rozbudziły moją historyczną ciekawość. Okazało się, że Jan Krzewiński przez chwilę swojego życia należał do 19 Pułku Ułanów Wołyńskich oraz 24 Pułku Ułanów Kraśnickich.

W historii Polski mało pisze się o 19 Pułku. 19 Pułk Ułanów Wołyńskich im. Karola Różyckiego był oddziałem kawalerii Wojska Polskiego II RP. Powstał w 1917 r. na Ukrainie. Wsławił się w wielu bitwach i potyczkach. W ramach Wołyńskiej Brygady Kawalerii walczył pod Mokrą, Ostrowami, Żerominem, Wolą Cyrusową, Mińskiem Mazowieckim i Rejowcem.

19 Pułk Ułanów Wołyńskich stacjonował w Ostrogu nad Horyniem (szwadron zapasowy we Włodzimierzu Wołyńskim). Bogata historia pułku jest mało znana. Doczekała się jednego opracowania pod tytułem "Zarys historii wojennej pułków polskich 1918-1920. 19 Pułk Ułanów Wołyńskich". 19 sierpnia obchodzone jest święto pułkowe, w rocznicę zwycięskiej bitwy pod Skrzeszewem i Frankopolem w 1920 roku.

Od 8 października 1994 roku działa Stowarzyszenie Rodzina 19 Pułku Ułanów Wołyńskich z siedzibą w Szkole Podstawowej nr 204 w Warszawie.

Po adresem internetowym http://www.ulan-wolynski.org.pl mieści się strona stowarzyszenia. Jest to cenna inicjatywa, gdyż tam możemy dowiedzieć się najwięcej o 19 pułku.

Imię 19 Pułku Ułanów Wołyńskich przyjęły trzy szkoły: Publiczna Szkoła Podstawowa w Skrzeszewie, Szkoła Podstawowa nr 204 w Warszawie w Zespole Szkół nr 70, Gimnazjum nr 106 w Warszawie  w Zespole Szkół nr 70. Stowarzyszenie własnym nakładem wydaje Biuletyn informacyjny "Ułan Wołyński".

Szkoda, że w Lublinie żadna ze szkół nie nosi nazwy 19 Pułku Ułanów Wołyńskich. Zachowalibyśmy pamięć o zapomnianej jednostce kawalerii polskiej.

Prezentuję wam rzadkie już dzisiaj zdjęcia, na których możecie obejrzeć kawalerzystów 19 Pułku Ułanów. Mam nadzieję, że dzięki temu głębiej sięgniecie do szuflad z rodzinnymi pamiątkami. Czasami można odkryć tam ciekawe historie.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto