MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dofinansowanie żłobka, czyli 400 zł na dziecko cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Ile pieniędzy przeznaczono na tzw. żłobkowe?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Tzw. żłobkowe cieszy się ogromną popularnością. Od 1 kwietnia 2022 r. można składać wnioski o 400 zł na dziecko. Już około 70 proc. uprawnionych złożyło wniosek.
Tzw. żłobkowe cieszy się ogromną popularnością. Od 1 kwietnia 2022 r. można składać wnioski o 400 zł na dziecko. Już około 70 proc. uprawnionych złożyło wniosek. Thomas Ronveaux/ Pexels.com
Od 1 kwietnia 2022 roku można składać wnioski o dofinansowanie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u opiekuna dziennego Tzw. żłobkowe przysługuje osobom, które nie są uprawnione do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Wyjaśniamy, jak złożyć wniosek, aby otrzymać świadczenie i kto może ubiegać się o 400 zł na dziecko. Rodzice, którzy złożyli wniosek do końca maja, mogą otrzymać wyrównanie od stycznia 2022 roku. Osoby, które zrobiły to po 31 maja 2022 roku nie mogą już liczyć na wyrównanie.

Spis treści

Ile osób złożyło wniosek o tzw. żłobkowe?

400 zł na dziecko, czyli dofinansowanie na dziecko w żłobku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród rodziców. Dotychczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił ponad 86 mln zł na to przedsięwzięcie. Rodzice, którzy do końca maja złożyli wniosek o przyznanie tzw. żłobkowego, mogą otrzymać wyrównanie od stycznia 2022, jeśli dziecko w tym czasie uczęszczało do żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna. Liczba dzieci, które dotychczas były objęte świadczeniem wynosi 65 tysięcy.

400 zł na dziecko. Kto otrzyma dofinansowanie żłobka, klubu dziennego lub opiekuna?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to świadczenie, które rodziny z małymi dziećmi otrzymują od 1 stycznia 2022 roku. Jest to 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Może być ono wypłacane w wysokości 500 zł (przez dwa lata) lub 1000 zł (przez rok). Rodzice, którzy nie spełniają warunków, aby otrzymać Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, mogą z kolei zyskać dofinansowanie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u opiekuna.

Kto będzie mógł ubiegać się o otrzymanie tzw. żłobkowego, czyli 400 zł na dziecko?

– Od 1 kwietnia wchodzi w życie nowe rozwiązanie dla tych, których dzieci nie spełniły np. kryterium wieku albo są pierwsze czy jedyne w rodzinie i nie kwalifikują się do kapitału. To dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – mówiła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

O dopłatę do żłobka można ubiegać się od 1 kwietnia 2022 roku, ale z wyrównaniem od 1 stycznia, jeśli dziecko w styczniu, a także w kolejnych miesiącach uczęszczało do żłobka, klubu dziecięcego lub było objęte opieką dziennego opiekuna. Jeśli ktoś do końca maja nie złożył wniosku o przyznanie świadczenia, to może ubiegać się o nie, ale już bez wyrównania.

Jak złożyć wniosek o 400 zł na dziecko?

Dofinansowanie na dziecko w żłobku, czyli tzw. żłobkowe, wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie, ale nie więcej niż rodzic płaci za pobyt dziecka w konkretnej instytucji lub u opiekuna.

– Przykładowo, jeżeli miesięczna opłata za żłobek to 350 zł, to dofinansowanie również wyniesie 350 zł. Jeżeli rodzic płaci 700 zł, to dofinansowanie wyniesie 400 zł. Chodzi o to, by rodzice finalnie płacili mniej. Pieniądze będą przekazywane bezpośrednio instytucji opieki, nie rodzicom – zaznaczyła Marlena Maląg.

Niektórzy rodzice wciąż zastanawiają się, jak złożyć wniosek o dofinansowanie na dziecko w żłobku. Okazuje się, że można to zrobić wyłącznie elektronicznie:

  • przez portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej,
  • za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS,
  • przez bankowość elektroniczną.

Przyjmowaniem wniosków o tzw. żłobkowe, podobnie jak w przypadku świadczenia 500 plus, zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto