Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobrze pracujesz, szybciej leniuchujesz

Janek Taraszkiewicz
Janek Taraszkiewicz
Żebyś szybciej kończył prace, a szef był zadowolony, wystarczy trochę pozmieniać swoje przyzwyczajenia. Bo tajemnicą sukcesu zawodowego jest praca efektywna.

- Jest wiele czynników, które wpływają na naszą efektywność – stwierdza Anna Siudem, psycholog. - Najważniejszym z nich jest to, aby połączyć pracę z pasją. Rzadko mamy taką możliwość, dlatego powinniśmy znaleźć w pracy coś, co będzie nam dawać satysfakcję. To zadowolenie jest najważniejszą przyczyną efektywnej pracy – tłumaczy.

Są jednak rzeczy, które zabierają nam dużo czasu i energii, często niepotrzebnie.

Czego unikać w pracy i co zmienić, żeby „złodzieje czasu” nie zawładnęły naszym życiem w firmie? Oto dekalog, którym każdy pracownik powinien kierować się w życiu zawodowym.


1. Planuj i dobrze organizuj czas pracy

To podstawa. Najgorszymi zjadaczami czasu są przypadkowe spotkania, rozmowy telefoniczne, buszowanie w Internecie itp. Dlatego zawsze: Przygotuj listę zadań na kolejny dzień. Pamiętaj, że są rzeczy ważne i ważniejsze, ćwicz sztukę inteligentnego zapominania. Jak? Eliminuj z życia to, czego nie musisz koniecznie zrobić, lub to, co niekoniecznie musisz zrobić. Przeznacz trochę czasu na nieprzewidziane wydarzenia. Postaraj się załatwić je jak najszybciej!

2. Sprzątaj biurko i zadbaj o osobistą organizację

Co roku, 8. stycznia jest Dzień Sprzątania Biurka. Nie czekajmy całego roku ze sprzątaniem, żeby odpowiednio uczcić to święto. Porządek w miejscu pracy wpływa na efektywność tego, co robimy. Bałagan i niepotrzebne rzeczy w naszym otoczeniu przeszkadzają skupić się na sprawach naprawdę istotnych. Zostawmy na biurku przedmioty, które przydadzą się tego dnia. Potrzebne dokumenty segreguj, a niepotrzebne wyrzuć!

3. Rób dobrze to, co trzeba robić

Robienie właściwych rzeczy jest ważniejsze od robienia rzeczy właściwie. Efektywność to robienie właściwych rzeczy. Robienie rzeczy właściwie to wydajność. Najpierw pomyśl, co trzeba zrobić, a dopiero później, jak. Pamiętaj tylko, żeby nie skupiać się na niepotrzebnych szczegółach. Pedantyzm i perfekcjonizm to zaleta, ale może odwlekać termin zakończenia pracy w nieskończoność.


4. Bądź asertywny – naucz się mówić NIE

Takie krótkie słowo, a tak trudno je wypowiedzieć. Pamiętaj, że bardziej szanuje się ludzi, którzy potrafią odmówić, niż tych, którzy zawsze na wszystko się godzą. Nie pozwól, aby praca zawładnęła Tobą do końca. Masz swoje cele, rodzinę, przyjaciół, hobby. Pamiętaj, że nie musisz pracować za innych.

5. Nie odkładaj spraw na później

Co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj. Zazwyczaj zapominamy o tych odłożonych sprawach, a później okazuje się, że nie mamy na nie czasu. Im szybciej coś zrobisz, tym więcej czasu dla siebie będziesz miał później.


6. Nie pracuj z przymusu

Najgorsze efekty daje praca, do której, z różnych powodów, jesteśmy zmuszeni. Jeśli więc mamy możliwość, róbmy to, co sprawia nam przyjemność, albo znajdźmy pozytywne strony w tym, co robimy.


7. Nie przynoś swoich problemów i złego humoru do pracy!

Przed wyjściem do pracy pomyśl o jej dobrych, jasnych stronach. Spróbuj odciąć się od wszelkich problemów w życiu osobistym. W pracy Ci to nie pomoże, a może pogorszyć Twoje wyniki.


8. Nie przepracuj się

Przekaż innym, to, co do nich należy. Nie zajmuj się rutynowymi czynnościami i szczegółami, które do Ciebie nie należą. Pamiętaj też, aby przeliczać zamiary na siły – nie bierz na swoje barki za dużo.


9. Zadbaj o pozytywną atmosferę

To najważniejsza rzecz. Żeby każdemu się dobrze pracowało, musi być dobra atmosfera. Zarówno pomiędzy pracownikami, jak i w relacjach z szefem.


10. Zmęczenie.

Nie jesteś robotem, a doba ma tylko 24 godziny. Ważne jest, żebyś był wypoczęty i wyspany. Pozwól sobie czasem na chwilę zapomnienia, weź urlop. Według naukowców, najlepiej wypoczywamy, kiedy robimy coś całkiem innego, niż codziennie w pracy. Jeśli więc pracujesz za biurkiem, spędzaj weekendy aktywnie. Jeśli masz pracę fizyczną, czasem poleniuchuj i nic nie rób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto