Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czuby: I tylko drzewek żal

Redakcja
Burza wokół wycinki drzew w wąwozie na Czubach nie cichnie. Po mieszkańcach przeciwko wycinaniu drzew protestują lubelscy ekolodzy.

Przypomnijmy, że kilkadziesiąt samosiejek rosnących na zboczu wąwozu Czuby poszło w minionym tygodniu pod topór. Mieszkańcom żal jest młodych drzew, a miasto wykręca się od odpowiedzialności planem budowy Parku Jana Pawła II.

 

– O tym, że robotnicy wycinają drzewa na zboczu centralnej części wąwozu za rondem ks. Kowcza zaalarmowali nas mieszkańcy – mówi Witold Grabarczuk z Rady Dzielnicy Czuby Południowe. – Słyszałem, że pracownicy z bólem serca wycinali nawet te duże. Mieszkańcom szkoda jest drzewek, na które od lat patrzyli ze swoich okien.

 

- Usunięcie drzew w związku z tworzeniem parku zakrawa na absurd – dodaje Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka



– Jeśli projekt parku nie uwzględnia przyrodniczych uwarunkowań terenu, na którym ma powstać park, tym gorzej świadczy to o projekcie. Celem tworzenia parków jest wzbogacenie zasobów zieleni miejskiej, a nie ich zubożanie. – dodaje.

 

Prace prowadzone są na zlecenie miasta w ramach zagospodarowania wąwozu. – Samosiejki kolidowały z wizją parku – tłumaczy Zbigniew Choduń z miejskiego Wydziału Inwestycji. – Drzewka zniknęły ze zbocza, a w ich miejscu pojawią się krzewy. Projekt został uzgodniony z Wydziałem Ochrony Środowiska. Specjaliści wytypowali do wycinki samosiejki o słabej kondycji. Nie rokowały, że wyrosną z nich silne drzewa. Część drzew w najlepszym stanie zostanie, a inne przesadzimy w dół wąwozu.

 

Zgodnie z założeniami, drzew ma być w wąwozie niewiele w porównaniu z kilkudziesięcioma tysiącami krzewów, które pojawią się na zboczach

 

Takie tłumaczenie nie satysfakcjonuje mieszkańców Czubów. Uważają, że drzewa były silne. – Nie rozumiemy, dlaczego w projekcie budowy parku nie uwzględniono drzewek, które już rosły – mówi Grabarczuk. – Wycinka uschniętych czy karłowatych jest zrozumiała, ale to były ładnie rosnące silne drzewa. Trzeba było wziąć je pod uwagę, a nie niszczyć zieleń, która stanowiła ochronę przed skutkami wzmożonego ruchu na przedłużonej ulicy Jana Pawła II. Wysłaliśmy w tej sprawie pismo do Wydziału Ochrony Środowiska. Czekamy na odpowiedź.

 

Teraz walka toczy się o kilkanaście drzew, które mają być przesadzone w głąb wąwozu

 

- Zwróciliśmy się do urzędników z prośbą, by nie przesadzać drzew, bo dotychczasowe próby zmiany miejsca drzew w Lublinie skończyły się spektakularną klęską – wyjaśnia Krzysztof Gorczyca. – Tak stało się m.in. przy przesadzeniu drzew z terenów przy ulicy Hempla i Okopowej, oraz Lipowej. Większość z drzew nie przyjęła się w nowych miejscach i uschła.

 

Ekolodzy uważają też za naganne, że projekt parku nie został skonsultowany z Zespołem Opiniodawczo-Konsultacyjnym ds. Przyrody, który działa przy prezydencie Lublina i został powołany specjalnie do omawiania kontrowersyjnych inwestycji ingerujących w przyrodę

 

- Z listem ekologów jeszcze się nie zapoznałem – odpowiada Wiesław Piątkowski, z-ca dyrektora miejskiego Wydziału Ochrony Środowiska. – Ewentualna decyzja o zmianie miejsca drzew może zapaść po konsultacjach z referatem zieleni i Wydziałem Inwestycji. Projekt parku, a w jego ramach wycinka drzew, był zaakceptowany przez Wydział Ochrony Środowiska. Nie widzieliśmy wówczas potrzeby powoływania zespołu ds. przyrody w trybie awaryjnym. Kolejne spotkanie zespołu zaplanowane jest na 13 listopada i być może omówimy wówczas kwestię przesadzania pozostałych drzew. – stwierdza.

 

Tymczasem mieszkańcy obawiają się, że rzeczywistość uprzedzi biurokratyczne decyzje i zanim urzędnicy wezmą się za decydowanie zgodnie z wolą lublinian, drzewa zostaną przeniesione w dół wąwozu.

 

Do sprawy wrócimy.

 

Marta Ćwik

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto