Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz na Lipowej. Radni zaniepokojeni wycinką drzew

Marta Hetman
Ślady po wycince drzew na cmentarzu  przy ul. Lipowej
Ślady po wycince drzew na cmentarzu przy ul. Lipowej Anna Kurkiewicz
Cmentarz na Lipowej. Radni są zaniepokojeni wycinką drzew. - W ciągu ostatnich miesięcy ubyło aż kilkanaście sztuk. To sporo jak na średniej wielkości cmentarz - przekonują przedstawiciele Rady i Zarządu Dzielnicy Śródmieście.

Cmentarz na Lipowej. Radni zaniepokojeni wycinką drzew

Dzielnicowi radni dodają, że wiele drzew było sadzonych ku pamięci osób pochowanych na cmentarzu. - To smutne, że zniszczono symbole pamięci po zmarłych - ubolewają.

Na portalu Facebook zamieścili wiele zdjęć pokazujących ślady po wycince drzew. To już kolejny sygnał Rady Dzielnicy o degradowaniu zieleni w centrum Lublina. - Usuwa się drzewa, ale nie rekompensuje się wycinki. To jest najgorsza bolączka. Nie widzimy konkretnego planu, który by dawał zabezpieczenie zieleni w mieście. Cmentarz, oprócz tego, że jest miejscem spoczynku i pamięci o zmarłych, jest też enklawą fauny i flory, istotną szczególnie tu, w Śródmieściu - tłumaczy Krzysztof Werner z Rady Dzielnicy Śródmieście. Mieszkańcy dzielnicy zauważyli, że najwięcej drzew wycięto na terenie cmentarzy rzymskokatolickiego i prawosławnego.

Zdarza się, że zabytkowe drzewa kolidują z zabytkowymi nagrobkami. - Do każdego wniosku o wycinkę drzewa na cmentarzu musi być dołączona opinia rzeczoznawcy dendrologa, oceniająca stan drzewa - wyjaśnia Dariusz Kopciowski z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie, który sprawuje nadzór nad pracami w zespole cmentarzy przy Lipowej, także nad tymi przy zabytkowym drzewostanie. - W wielu przypadkach okazuje się, że drzewa zgłoszone do wycinki są w złej kondycji. Zdarza się też, że drzewa, rosnące w sąsiedztwie grobów, zostały uszkodzone w wyniku nawierceń i zatrute.

Cmentarz na Lipowej. Radni zaniepokojeni wycinką drzew

Konserwator zabytków dodaje, że z jednej strony drzew bronią społecznicy, z drugiej - walczą z nimi osoby, którym drzewa przeszkadzają, bo rosną np. za blisko rodzinnych grobów. - Rozstrzygając sprawę konserwator bierze pod uwagę zachowanie wartości zabytkowych cmentarza, a także bezpieczeństwo użytkowników cmentarza oraz zabytkowych nagrobków - dodaje Kopciowski.

Nie wszystkie wnioski o wycinkę drzew są akceptowane. Chodzi np. o sytuację, gdy wycinki zdrowego zabytkowego drzewa chcą dysponenci współczesnego nagrobka, obok którego drzewo rośnie. - Takie sprawy budzą duże emocje - ocenia konserwator. - Z powodu różnicy zdań w tym zakresie, sprawa w formie odwołania trafia często do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto