Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum naukowe Uniwersytetu Przyrodniczego: Wmurowali kamień węgielny

Łukasz MM-kowicz
Łukasz MM-kowicz
Powstaje super-nowoczesne centrum naukowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Pochłonie 92 mln zł. Większość da Unia Europejska.

To Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowe Nowych Technik i Technologii w Inżynierii Rolniczej – dwa gigantyczne budynki ze stali i szkła, połączone przejściem na wysokości 2 piętra. Budowa ruszyła w sierpniu ub. roku, a dziś został oficjalnie wmurowany kamień węgielny pod nowy obiekt.

Ten powstaje przy ul. Głębokiej, obok klinik weterynarii UP, w miejscu dawnych hal maszynowych uczelni. – Jak zaczynali je burzyć, zakręciła mi się łezka w oku. Gdy na pierwszych latach studiów miałem tu zajęcia, wydawały się cudem techniki. Teraz stały się zabytkiem, który trzeba zburzyć. A w ich miejscu postawić coś naprawdę nowoczesnego – wspominał dziś Henryk Bichta, kanclerz UP.

W nowym obiekcie znajdą się wszystkie pomieszczenia naukowo-dydaktyczne Wydziału Inżynierii Produkcji, które obecnie są w pięciu różnych budynkach. – Ciasnych i znacznie od siebie oddalonych. Teraz wszystko będzie w jednym, świetnie przygotowanym i wyposażonym miejscu – podkreśla prof. Wiesław Piekarski, dziekan Wydziału IP.

Na ul. Głęboką przeprowadzą się też studenci i pracownicy Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. – Będą tu nowe pracownie rzeźby, rysunku, malarstwa i planowania dla studentów architektury krajobrazu – tłumaczy dziekan tego wydziału prof. Andrzej Borowy.

Wszystkie do grudnia przyszłego roku, bo wtedy zakończy się budowa. Pochłonie 92 mln zł. Większość da Unia Europejska.

– Droga drogą – mówił dziś marszałek województwa Krzysztof Hetman, nawiązując do walki o budowę ekspresówki do Warszawy. – Ale jeżeli nie będziemy budowali kapitału intelektualnego i gospodarczego w naszym regionie, to z pewnością kolejnym pokoleniom będzie ciężej. Nie asfalt decyduje o przyszłości regionu, tylko mądrzy, wykształceni, otwarci na świat ludzie.

Uczelniany plac budowy

* Przy ul. Akademickiej – tuż za Agro II i Centrum Kongresowym – Uniwersytet Przyrodniczy buduje też nową siedzibę biblioteki. Zostanie oddana do użytku w połowie przyszłego roku.

* Prawie gotowe są Teoretyczne Zakłady Naukowe III Uniwersytetu Medycznego przy ul. Chodźki. Gigantyczny gmach z nowymi salami dydaktycznymi, laboratoriami i aulą na 200 miejsc ma rozwiązać kłopoty Wydziału Farmaceutycznego.

* Przy ul. Akademickiej pnie się w górę nowy Instytut Informatyki UMCS. Supernowoczesny budynek ma być gotowy na grudzień. Fasada będzie zbudowana ze szkła i światłowodów. A w środku kilkadziesiąt sal wykładowych i laboratoriów.

* KUL stawia na Poczekajce (obok szpitala przy al. Kraśnickiej) Instytut Biotechnologii. W budynku w kształcie trójkąta będą sale wykładowe, katedry pracowników, aula, a także laboratoria dydaktyczno-badawcze. Już we wrześniu 2012 r.

* Przy ul. Nadbystrzyckiej można już zobaczyć fundamenty Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej. Budynek (gotowy na grudzień 2012 r.) pomieści 32 laboratoria, pracownie i sale dydaktyczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto