Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Lublina: Bezdomni, pijani, naciągacze (list Czytelnika)

redakcja
redakcja
„Chciałbym zwrócić uwagę na przykry problem lubelskiego centrum. ...
„Chciałbym zwrócić uwagę na przykry problem lubelskiego centrum. ... Jacek Świerczyński
„Chciałbym zwrócić uwagę na przykry problem lubelskiego centrum. Na ul. 3 Maja, na deptaku i na placu Litewskim, który jest reprezentacyjną częścią naszego miasta, codziennie można spotkać osoby o „nieestetycznym wyglądzie” spożywające alkohol, śpiące lub nękające przechodniów o pieniądze - pisze mieszkaniec Lublina.

"Taki widok kłóci się z moim poczuciem estetyki, a ciągłe, nachalne prośby o pomoc finansową po prostu denerwują. Podobnie pod Bramą Krakowską – nie sposób postać tam kilku minut, by nie zostać zaczepionym przez ludzi o aparycji początkującego kloszarda.

Natomiast przed parkingiem na przeciwko Galerii Sezam koczują osoby oferujące troskliwą opiekę nad pozostawionym samochodem w zamian za stosowną opłatę.

Rzecz jasna wspomniana służba ochrony mienia nie budzi zaufania. Taka sytuacja skutecznie uprzykrza mi przejście po najpiękniejszej części Lublina, nie jest też najlepszą wizytówką dla naszego miasta. Dziwi mnie ona, tym, bardziej że przecież nieopodal znajduje się posterunek Straży Miejskiej, o siedzibie władz samorządowych nie wspominając. Czy naprawdę nic nie da się zrobić z tymi ludźmi?"

Mieszkaniec

Odpowiada Robert Gogola ze Straży Miejskiej w Lublinie

Z punktu widzenia prawa, żebranie nie jest wykroczeniem. Wykroczenie stanowi natomiast żebranie w sposób natarczywy. Chodzi o zaczepianie i nagabywanie przechodniów, by uzyskać pieniądze.Najistotniejszym problemem jest nagabywanie, a więc sytuacja, kiedy osoba żebrząca nachalnie łapie osoby przechodzące za rękę czy zachodzi im drogę celem uzyskania korzyści finansowej. Grozi za to mandat w wysokości do 500 zł lub wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego.

Zgłoszenia tego typu wpływają do Straży Miejskiej sporadycznie i anonimowo. Niestety, osoby zgłaszające zwykle nie pozostają na miejscu do czasu przybycia patrolu, a w takich sytuacjach niezbędne jest zeznanie świadka, który potwierdzi, że był nagabywany.

W centrum Lublina patrole regularnie prowadzą kontrole pod kątem zarówno porządku publicznego, jak również spożywania napojów alkoholowych. Często interweniujemy w przypadku osób bezdomnych śpiących na ławkach, szczególnie w rejonie placu Litewskiego, placu Kochanowskiego, deptaka oraz Błoni. W takich sytuacjach funkcjonariusze informują te osoby, gdzie mogą uzyskać pomoc, nocleg i ciepły posiłek.

W okresie od czerwca do września, strażnicy przeprowadzili blisko 200 interwencji związanych ze spożywaniem napojów alkoholowych oraz zakłócaniem porządku w ścisłym centrum miasta. Do końca października nałożono 1025 mandatów karnych na kwotę 102,5 tys. zł oraz skierowali blisko 30 wniosków o ukaranie do Sądu Rejonowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto