Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Były groby, będzie lotnisko

Goral Konrad
Goral Konrad
Prawie połowa świdnickiego cmentarza wojskowego, który znajduje się na miejscu przyszłego lotniska, została już przeniesiona na miejscową nekropolię komunalną.

Rozpoczęła się konserwacja rzeczy znalezionych przy żołnierzach. Do tej pory ekshumowano szczątki około 140 wojskowych. Głównie są to Austryjacy.

Na miejscu znaleziono około 1000 przedmiotów. Szczoteczki do zębów, lusterka, sygnety i ołówki, amunicję, mundury, fragmenty masek gazowych, elementy skórzane. – Wiele z nich to przedmioty osobiste – mówi Zbigniew Wichrowski z Muzeum Lubelskiego. – Papierośnice, sygnety, nożyki. Zachowały się również ołówki, którymi pisano listy do rodzin. W tym momencie można nimi normalnie pisać.

Znaleziono również kilka nieśmiertelników austriackich. – Próbowaliśmy zidentyfikować jeden z nich z pomocą wydziału kryminalistyki, ale się nie udało. Pozostałe będziemy dopiero otwierać – podkreśla Zygmunt Nasnalski, dyrektor Muzeum Lubelskiego. – Żołnierze to zwykle młode osoby w wieku od 17 do 20 lat. Wiele z nich miało przy sobie drewniane kołeczki, o długości około 3 centymetrów. Na początku myśleliśmy, że to guziki. Okazało się jednak, że to zapięcia do płacht namiotowych.

Przedmioty wykopane na miejscu przyszłego lotniska są przewożone do Muzeum Lubelskiego. – Poddajemy je zabiegom, które zniszczą grzyb i pleśń znajdujące się na nich – wyjaśnia Wojciech Wójcik, konserwator. – Potem będziemy je konserwować czyli odczyszczać, katalogować i podpisywać.

Przenosiny cmentarza wiążą się z planami wybudowania w tym miejscu lotniska. Spółka Port Lotniczy Lublin wykupiła już 60 procent gruntów pod inwestycję i rozpoczęła rozbiórkę znajdujących się na nich domów. – Na rozbiórkę czeka siedem kolejnych budynków, ale tym zajmiemy się w styczniu – tłumaczy Piotr Jankowski, rzecznik spółki. – Wtedy też zaczniemy sprzedawać materiały budowlane, które uda się odzyskać z domów.

Pod koniec grudnia spółka będzie miała wykupione 80 procent prywatnych gruntów pod teren przyszłego lotniska w Świdniku. Spółka Port Lotniczy Lublin chce na to wydać pieniądze z kontraktu wojewódzkiego. Musi to zrobić jeszcze w tym roku, żeby pieniądze nie przepadły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto