Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Audio-przewodnik Marcina Wrońskiego: Spacerek od zbrodni do zbrodni

Redakcja
Marcin Wroński, autor kryminałów o komisarzu Maciejewskim, przygotowuje audio-przewodnik w klimacie międzywojennego Lublina.

– Chcę pokazać takie oblicze Lublina, jakie opisuję w moich książkach – zapowiada Marcin Wroński. – Słuchając tych historii, zwiedzający w niektórych miejscach poczuje się niczym przedwojenny policjant, albo opryszek – dodaje.

Autor popularnych kryminałów o komisarzu Maciejewskim za kilka dni wejdzie do studia, by nagrać audio-przewodnik po Lublinie.

To kolejna odsłona projektu „Szeptany Lublin”, w ramach którego interesujący ludzie przedstawiają najważniejsze dla nich miejsca w mieście. Przewodnik wiedzie pewną trasą, słuchając wskazówek autorów krążymy po śródmieściu.

– Mój spacer będzie prowadził od placu Litewskiego, aż do Zamku – wyjaśnia Marcin Wroński. – Słuchacz będzie zatrzymywał się przy miejscach z życia przedwojennego półświatka. Każdemu z nich będzie towarzyszyła jakaś historia – dodaje.

I tak, przy budynku, gdzie teraz mieści się Wydział Psychologii UMCS dowiemy się, czym zajmował się mieszczący się tam Urząd Śledczy. Wizycie obok Pałacu Potockich (u zbiegu ulic Zielonej i Staszica) będzie towarzyszyła historia byłego posterunku policji.

Dłuższy postój będzie nas czekał przy hotelu Europa. – Kiedyś to było miejsce, gdzie spotykała się śmietanka towarzyska Lublina – opowiada Marcin Wroński.

Im bliżej do Starego Miasta, tym szybciej będziemy zanurzali się w świat przestępczego życia międzywojennego Lublina.

– Przy ul. Żmigród zacznie się szlak prostytutek. Wędrówkę po miejscach, gdzie pracowały kurtyzany będziemy kontynuować wchodząc na Stare Miasto przez bramę Wieży Trynitarskiej – dodaje.

Historie kryminalne nie opuszczą nas, kiedy dotrzemy na Zamek. – Tutaj, na początku stulecia doszło do głośnej ucieczki kilkudziesięciu więźniów, którzy zrobili to niemal na oczach strażników – wspomina pisarz. Jak to się stało? O tym przekonamy się, biorąc udział w kolejnej „Szeptanego Lublina”.

Jak zapowiadają organizatorzy – Stowarzyszenie Homo Faber, wędrówka szlakiem opowieści Marcina Wrońskiego powinna być gotowa w ciągu miesiąca.

Nagranie będzie można ściągnąć ze strony projektu www.szeptany.lublin.pl.

Autor tekstu: Piotr Tyczyński

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto