Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Atomowy Autobus Mobilne Laboratorium zawita w piątek do Lublina

katomowy
katomowy
Lublin jest dwunastym miastem na trasie przejazdu "Atomowego Autobusu". Mowa o mobilnym laboratorium, w którym będzie można dowiedzieć się o energii nuklearnej.

Stanowiska projektu będą eksponowane w Instytucie Fizyki UMCS przy pl. Marii Curie-Skłodowskiej w godzinach od 11 do 17.

Projekt „Atomowy Autobus” jest jedynym w Polsce mobilnym laboratorium, jego zadanie to przekazanie rzetelnej informacji dotyczącej energii nuklearnej.

Dotychczas autobus odwiedził już osiem ośrodków akademickich i przemierzył prawie 2000 km. Wolontariusze wygłaszali na uczelniach referaty, przeprowadzali pokazy i rozmawiali ze studentami.

- Zainteresowanie naszą akcją przerosło oczekiwania. Cieszymy się, że studenci odwiedzają nasze stoisko i są zaciekawieni prezentowaną ekspozycją. Akcja umożliwia przekazywanie wiedzy z dziedziny pokojowego wykorzystania energii jądrowej – podsumowuje akcję Maciej Zarzycki, wolontariusz fundacji.

- Cieszy nas także, że nasi goście nie tylko oglądają ekspozycje, ale również zadają pytania - dodaje.

Pokazy w ramach „Atomowego Autobusu – Mobilnego Laboratorium” nie odbywają się we wnętrzu autobusu, lecz w specjalnie wyznaczonych przez uczelnie miejscach.

Stoisko podzielone zostało na dwie przestrzenie, tematem pierwszej jest „Promieniotwórczość i ochrona radiologiczna”. Przedstawiane są tam m.in. zasady ochrony radiologicznej, własności promieniowania jonizującego i niejonizującego, zagadnienia dozymetrii biologicznej oraz wpływu promieniowania jonizującego na organizm człowieka i środowisko.

Podczas pokazów pracownicy fundacji przeprowadzają m.in. pomiary promieniowania jonizującego emitowanego przez przedmioty codziennego użytku, takie jak: zegarek, sól dietetyczna, nawóz sztuczny czy materiały budowlane. Ponadto można się na nich także dowiedzieć o najnowszych badaniach prowadzonych w dziedzinie radiobiologii.

Drugie stoisko dotyczy energetyki jądrowej. Prezentujemy na nim makietę elektrowni jądrowej, która obrazuje jej działanie, poczynając od pojedyńczego rozszczepienia jądra uranu do generowania prądu przez turbiny. Odpowiemy m.in. na pytania: czy elektrownia jądrowa jest bezpieczna i dlaczego istnieje konieczność rozpoczęcia programu energetyki jądrowej w Polsce.

Oprócz pokazów, w mobilnym laboratorium będzie można także wysłuchać seminariów o tematyce naukowej i społecznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto