MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Aktor dramatu, co nauczył Lublin improwizacji: Rozmowa z Przemysławem Buksińskim

Ewelina Krawczyk
Przemysław Buksiński z Dariuszem Jeżem
Przemysław Buksiński z Dariuszem Jeżem scenainvitro.blox.pl
Animator kultury z Białej Podlaskiej, choć animacji uczył się dwa lata w Krakowie, wiedzę wykorzystuje w Lublinie. Zwycięzca w wielu ogólnopolskich konkursach teatralnych oraz recytatorskich, obecnie ocenia, a nie jest oceniany. Jako instruktor teatralny prowadzi zajęcia z Warsztatów Teatralnych na UMCS, już niedługo również w Chatce Żaka. W Lublinie znany głównie jako twórca "No Potatoes"... Przemysław Buksiński.

2008 rok, Centrum Kultury, prowadzone przez Pana Warsztaty Ekspresji Twórczej „Próba”... jakie wydarzenia doprowadziły wówczas do powstania No Potatoes?
Wspomniane przez Panią warsztaty w Centrum Kultury prowadziłem już o wiele wcześniej. Zaraz po studiach w Krakowie. 2003/2004 rok? Więc moja przygoda z technikami teatralnymi trwa już dość długo. Grupa No Potatoes to prawie w całości zespół powarsztatowy „Próby” w CK. Mówię „prawie”, ponieważ Łukasz Jemioła przychodził na moje zajęcia jako słuchacz. Reszta ciężko pracowała. On słuchał. Jest muzykiem i pewnie szukał w tym zdarzeniu jakiegoś rytmu, logiki, melodii a teraz gra z nami.
Improwizacja na moich warsztatach pojawiła się jako jedna z nowych metod pracy z aktorem
i nie aktorem. Już mówiłem o tym w wielu wywiadach, że impro/improv „pokazali” mi i nauczyli mnie Mike Hughes Uncalled For Improv z Montrealu i Arek Ziętek z Inter Kunst w Berlinie. Więc uczyłem się i nadal uczę u najlepszych. No i po dwóch latach pracy nad improv w CK-u, złożyłem grupę.

Nareszcie aktor z dyplomem. Jak z obecnej perspektywy widzi Pan swoje wcześniejsze próby dostania się do szkoły aktorskiej – zdobyte doświadczenie wynagradza czas na uczelni?
Normalnie to widzę. Młody człowiek szukał dla siebie miejsca/perspektyw. Ale się nie udało.
Już wtedy byłem dobrze zaszczepiony słowem i teatrem. Nie myślałem o wielkich scenach. Chciałem pracować nad wartościowymi rzeczami i literaturą. Tak więc znalazłem czas na indywidualną szkołę teatralną w której to podejmowałem decyzje co należy czytać, z kim i nad czym pracować. To jest ciężka robota, która pochłania dużo czasu. Niestety nie ze wszystkimi „profesorami teatru” miałem przyjemność pracować. Zabrakło czasu dla mnie i dla nich. Tego żałuję. Dyplom to taka osobista nagroda, którą sobie przyznaje. (śmiech)

Czas na uczelni... teraz spędza go Pan, będąc tym, który naucza, a nie przyswaja nauki. Jakich animatorów wypuści Pan spod swoich skrzydeł?
Animatorów i kulturoznawców. Bardzo dobrych praktyków teatru i jeszcze lepszych teoretyków. Doskonali staną się z czasem.

Zawodowy aktor, grający w produkcjach telewizyjnych, poradziłby sobie z w grupie improwizacyjnej?
Kilku aktorów dużego i małego ekranu w Polsce uczestniczyło w moich zajęcia. Tak, aktor poradziłby sobie i radzi. Aktor to rzemieślnik. Jeśli jest dobry to da się z siebie pośmiać. będzie uważnym partnerem w improv. Przede wszystkim posiada warsztat aktorski, którego często młodym improwizatorom brakuje. Wiec kiedy pracuję z aktorami nad improv, skupiam się na twórczej spontaniczności, błyskotliwość w opowiadaniu improwizowanych historii.

Lublin aktorski, Lublin improwizacyjny, Lublin Przemysława Buksińskiego: jaki jest i jaką niesie przyszłość?
Zapraszam do EPIcentrum Technik Teatralnych. Powstaje przy ACK „Chatka Żaka” w Lublinie. Zapraszam aktorów, nie aktorów, ludzi aktywnych i nieaktywnych zawodowo na otwarte warsztaty z technik i metod aktorskich, które z pewnością uczą zrozumienia i tworzenia struktury dramatycznej widowiska, kształtują osobowość, rozwijają wyobraźnię, zmuszają do kreatywnego myślenia, integrują grupę, uczą współpracy i pokory, budują osobowość w kontekście zespołu.Serdecznie wszystkich zapraszam (

mail

– zapisy i informacje o warsztatach.)
To mój pomysł na przyszłość improv, aktora i miasta Lublin.


Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail.
Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto