Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

150. rocznica bitwy pod Mostami ZDJĘCIA

SM
150. rocznica bitwy pod Mostami.
150. rocznica bitwy pod Mostami. SM
Uczczono 150. rocznicę bitwy pod Mostami. 18 lipca 1863r. w czasie powstania styczniowego oddział płk. Tomasza Wierzbickiego stoczył pomyślną potyczkę pobiwszy oddział rosyjski. Dzięki zaskoczeniu nieprzyjaciela po półtoragodzinnej walce Rosjanie wycofali się aż pod Kraśnik.

Z okazji 150. rocznicy bitwy pod Mostami, z inicjatywy mieszkańców, zorganizowano uroczystości poświęcone upamiętnieniu powstańców styczniowych poległych w tej bitwie.

Obchody rozpoczęły się o 16.30 mszą świętą w kościele p.w. WNMP w Kraśniku. Po niej nastąpił przejazd uczestników do Mostów, gdzie po godzinie 18.00 odsłonięto i poświęcono pomnik.

- Dziękuję społeczności kraśnickiej na czele z komitetem społecznym, z którego inicjatywy powstał piękny monument. Spoglądając na ten kamień przypomina mi się jedna z moich ulubionych lektur - "Nad Niemnem". Tam też istotną rolę odgrywał kamień. Kamień symbolizował powstańców styczniowych - mówiła Jolanta Szołno-Koguc, wojewoda lubelski. - Niech ten kamień również, pośród codzienności, trosk, radości, przyjaźni, miłości, niech symbolizuje nam to, że o Polskę warto walczyć czy orężem - jak w przeszłości czy też rozumem, miłością, przyjaźnią, jednością, która daje nam siłę i nadzieję na przyszłość.

W obchodach uczestniczył także poseł na Sejm Krzysztof Michałkiewicz. W swoim przemówieniu podkreślał, jak ważne jest podtrzymywanie pamięci o wydarzeniach sprzed lat. - Tak naprawdę ta pamięć buduje nasz patriotyzm, przekazuje nam dobre wzorce, przekazuje nam pamięć o tych ludziach, którzy poświęcali swoje życie, żeby Polska mogła istnieć i mogła trwać - powiedział Krzysztof Michałkiewicz. - Pamięć musi być ciągle chroniona i odbudowywana. Warto podkreślić, że to, że w Polsce powstają pomniki to często inicjatywa samych obywateli, rodzin poległych bohaterów albo ich potomków czy społeczności miejsc, gdzie ci bohaterowie walczyli i oddawali życie. Tych, którzy interesują się historią i dla których Ojczyzna, patriotyzm, Polska ma ogromne znaczenie.

W imieniu leśników głos zabrał Jan Kraczek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie: - Ta inicjatywa społeczna, która wyszła od Pana Adama Pęzioła i która znalazła odpowiedź u innych osób dzisiaj materializuje się tym oto pięknym monumentem - powiedział Jan Kraczek.

Uroczystości uświetnił udział Orkiestry Wojska Polskiego oraz Kompanii Honorowej Wojska Polskiego z Batalionu Dowodzenia Wielonarodowej Brygady w Lublinie. Kamień upamiętniający powstańców w Mostach ufundowali państwo Agnieszka i Antoni Ziębowie z Rzeczycy Księżej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z obchodów 150. rocznicy bitwy pod Mostami

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto