Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

144 propozycje trafią pod głosowanie w budżecie obywatelskim Lublina

Artur Jurkowskl
Ratusz powiedział „nie” budowie wyświetlaczy na przystankach komunikacji miejskiej. W przypadku tych wskazanych na pętlach nawrotowych np. na Felinie, urzędnicy stwierdzili, że wydawanie pieniędzy na  ten cel jest bezzasadne, bo wyświetlacze pokażą te same informacje co papierowy rozkład.
Ratusz powiedział „nie” budowie wyświetlaczy na przystankach komunikacji miejskiej. W przypadku tych wskazanych na pętlach nawrotowych np. na Felinie, urzędnicy stwierdzili, że wydawanie pieniędzy na ten cel jest bezzasadne, bo wyświetlacze pokażą te same informacje co papierowy rozkład. archiwum
Basen przy szkole przy ul. Biedronki, darmowa tresura psów, wyświetlacze na pętli autobusowej na Felinie czy parking przy ul. Cyprysowej - już wiadomo, że te projekty nie powalczą o realizację w ramach budżetu obywatelskiego Lublina. Odpadły po ocenie formalnej. Podobny los spotkał łącznie 26 propozycji mieszkańców.

- Z powodów formalnych odrzuciliśmy tylko 15 procent projektów. To mniej niż rok temu, wtedy było to 22 procent, a dwa lata wcześniej - 30 proc. - podkreśla Piotr Choroś z Kancelarii Prezydenta Lublina.

- Z roku na rok mieszkańcy składają coraz bardziej przemyślane wnioski. Uważamy, że osiągnęliśmy jeden z celów budżetu obywatelskiego, jakim jest wspólna edukacja na temat zadań miasta - ocenia Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

W tegorocznym naborze lublinianie złożyli 170 propozycji. 26 z nich odrzucono. - Bo np. nie dysponujemy terenem, gdzie miała być realizowana inwestycja - wskazuje Choroś.

Tak było z pomysłem budowy 10 dodatkowych miejsc parkingowych przy ul. Szmaragdowej. Teren, gdzie miały powstać, należy do spółdzielni mieszkaniowej. Kłopoty z gruntami były też przyczyną odrzucenia projektu budowy boiska do siatkówki i koszykówki na Botaniku. - Tam działka jest co prawda nasza, ale wokół niej znajdują się tereny prywatne i nie wiadomo, czy ich właściciele zgodziliby się, aby przez nie przejeżdżać czy przechodzić w drodze na boisko - wyjaśnia Choroś.

„Do kosza” trafił pomysł budowy basenu przy zespole szkół przy ul. Biedronki. Wartość inwestycji wnioskodawcy wycenili na 1,1 mln zł. - To zdecydowanie niedoszacowana kwota. Poza tym, nie uda się zrealizować takiej budowy w ciągu roku, a taki okres realizacji obowiązuje w przypadku budżetu obywatelskiego - wyjaśnia Choroś.

Ratusz powiedział „nie” budowie wyświetlaczy na przystankach komunikacji miejskiej. W przypadku tych wskazanych na pętlach nawrotowych np. na Felinie, urzędnicy stwierdzili, że wydawanie pieniędzy na ten cel jest bezzasadne, bo wyświetlacze pokażą te same informacje co papierowy rozkład.

- Inne natomiast, np. przy ul. Krzemienieckiej i Sympatycznej, będziemy budować w ramach projektów z dofinansowaniem z UE - uzasadnia Choroś.

Nie będzie też darmowych lekcji tresury psów, bo taki cel nie jest zadaniem własnym gminy. Nie powstaną także miejsca parkingowe przy ul. Cyprysowej, bo ich budowa wiązałaby się m.in. z wycinką drzew.

Na liście zostały 144 projekty (108 małych i 36 dużych). Teraz ocenią je rady dzielnic, ale nawet ich negatywna opinia nie wykluczy propozycji z głosowania. Zaplanowano je w dniach 1 - 10 października.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto