Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zwiedzanie Lublina śladami zapomnianych kobiet

Małgorzata Szlachetka
Większość opowieści odsyła nas do okresu dwudziestolecia międzywojennego. Na zdjęciu przewodniczka Justyna Syroka
Większość opowieści odsyła nas do okresu dwudziestolecia międzywojennego. Na zdjęciu przewodniczka Justyna Syroka Renata Dziewulska
Wycieczka nosi tytuł "Lubelskie HERstory - Kalina". Podczas niej można poznać historię dzielnicy opowiedzianą przez biografie mieszkających lub pracujących tu kobiet. Działalność, jak i dokonania większości z nich są mało znane.

Zwiedzanie zaczyna się przy bramie wejściowej do starego kirkutu, czyli na ul. Kalinowszczyzna. Krótki przystanek przy macewie Racheli - Żydówki, która charakteryzowała się wyjątkową pobożnością.

Grupa rusza dalej.

Przewodniczka Justyna Syroka kreśli postać Antoniny Koryznowej. Ta lublinianka żyjący między 1855 a 1933 rokiem na Ponikwodzie (tam jej rodzina miała majątek) bardzo zasłużyła się dla lokalnej społeczności. - Antonina Koryznowa organizowała m.in. kolonie letnie dla najuboższych dzieci - przypomina Justyna Syroka.

- Dzieci spędzały po dwa, trzy miesiące w zaprzyjaźnionych dworach. Dziś te pobyty nazwalibyśmy sanatoryjnymi. Chodziło o to, żeby ich uczestnicy przybrali na wadze i wzmocnili się - podkreśla Justyna Syroka.

Koryznowa założyła też na Kalinowszczyźnie ochronkę dla sierot, która mieściła się w rejonie kapliczki św. Floriana. Dziś ten budynek, niestety, nie istnieje.

Kolejny przystanek to osiedlowa przychodnia, na elewacji której jest umieszczona tablica upamiętniająca pielęgniarkę i przedwojenną położną Janinę Ciężak, która żyła w latach 1913-1959.

- Ale opowiadam też o anonimowych kobietach, które prowadziły zajęcia dla okolicznych dzieci przy Słomianym Rynku. Współcześnie nazwalibyśmy je animatorkami kultury - wyjaśnia Justyna Syroka.

Udział w spacerze "Lubelskie HERstory - Kalina" jest bezpłatny. Każdy, kto chce w nim uczestniczyć, musi zadzwonić pod numer: 501 190 234. Zwiedzanie odbywa się, gdy zbierze się minimum pięć osób. Spacer trwa około 40 minut.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto